• Bo Burnham: Inside

    ★★★★

  • And Now Shut Your Eyes

  • The Queen's Gambit

  • Soul

  • Nomadland

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★

  • Tenet

    ★★

  • Hamilton

  • The Half of It

    ★★½

  • Shiva Baby

    ★★★★

  • Undine

    ★★★½

  • Promising Young Woman

  • Shirley

    ★★★★½

  • Never Rarely Sometimes Always

    ★★★½

  • Kajillionaire

    ★★★★

  • Cats

    ★★

  • Little Women

    ★★★★

  • The Art Of Waiting

    ★★

  • Queen & Slim

    ★★★

  • Unbelievable

  • Knives Out

    ★★★

  • First Cow

  • Marriage Story

  • Nimic

  • Mossad

  • Midsommar

    ★★★½

  • Particles

  • Parasite

    ★★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★★

  • I Lost My Body

    ★★★½

  • Oleg

  • Swallow

    ★★

  • Pain and Glory

    ★★★½

  • Synonyms

  • Greener Grass

    ★★★★

  • Sometimes, I Think About Dying

    ★★★

  • May I Please Enter

  • Her Smell

  • If Beale Street Could Talk

    ★★★½

  • Suspiria

    ★★★

  • A Star Is Born

    ★★½

  • The Favourite

    ★★★★★

  • The Ballad of Buster Scruggs

  • Roma

  • Leading Lady Parts

  • Cam

  • Possum

  • Hannah Gadsby: Nanette

    ★★★★★

  • Knife+Heart

    ★★★

  • Under the Silver Lake

    ★★½

  • The House That Jack Built

  • Happy as Lazzaro

  • Climax

    ★★★★

  • Cold War

    ★★★★

  • Caroline

  • A Quiet Place

  • Madeline's Madeline

    ★★★★

  • Hereditary

    ★★★★½

  • Sorry to Bother You

    ★★★★

  • Mandy

    ★★★

  • Eighth Grade

    ★★★★

  • WHAT DID JACK DO?

  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

    ★★★

  • Darkest Hour

  • Lady Bird

    ★★★

  • Dunkirk

    ★★★★

  • You Were Never Really Here

    ★★★½

  • The Beguiled

    ★★★½

  • The Killing of a Sacred Deer

    ★★★½

  • The Meyerowitz Stories (New and Selected)

    ★★★½

  • Okja