• The Exorcist

    ★★★★★

  • Halloween

    ★★★★★

  • Twin Peaks: The Return

    ★★★★★

  • La Haine

    ★★★★★

  • Brief Encounter

    ★★★★★

  • High and Low

    ★★★★★

  • The French Connection

    ★★★★★

  • Die Hard

    ★★★★★

  • Father Ted: A Christmassy Ted

    ★★★★★

  • Paris, Texas

    ★★★★★

  • Cure

    ★★★★★

  • Airplane!

    ★★★★★

  • American Psycho

    ★★★★★

  • Stalker

    ★★★★★

  • They Live

    ★★★★★

  • Thief

    ★★★★★

  • Monos

    ★★★★★

  • This Sporting Life

    ★★★★★