• Mustang

    ★★★★★

  • Amy

    ★★★★

  • Afterthought

  • Victoria

    ★★★★½

  • Brooklyn

  • The Wolfpack

    ★★★★★

  • The Diary of a Teenage Girl

  • The New Girlfriend

  • Princess

  • Next to Her

  • Mommy

  • Force Majeure

    ★★★★½

  • Girlhood

  • The Kindergarten Teacher

  • The Way He Looks

    ★★★★

  • The Grand Budapest Hotel

  • Boyhood

  • Whiplash

  • The Wolf of Wall Street

  • Her

  • Young & Beautiful

  • Blue Is the Warmest Color

  • The Great Beauty

  • Stranger by the Lake

    ★★★★★

  • Life of Pi

  • The Garden of Eden

    ★★★★

  • In the House

  • The Perks of Being a Wallflower

  • Frances Ha

  • The Act of Killing

  • Stories We Tell

  • Reifying Desire Three

  • Holy Motors

    ★★★★

  • Amour

    ★★★★

  • Moonrise Kingdom

    ★★★★

  • Gerhard Richter Painting

  • Fresh Guacamole

  • Carnage

    ★★

  • The Exchange

  • The Skin I Live In

    ★★★★

  • 9 Evenings: Open Score

  • Jiro Dreams of Sushi

    ★★★★

  • Melancholia

  • The Artist

  • We Need to Talk About Kevin

  • Midnight in Paris

  • Tomboy

    ★★★★

  • Pina

  • Submarine

  • Cave of Forgotten Dreams

  • Black Swan

  • Incident by a Bank

  • Life During Wartime

  • The Colour of Your Socks: A Year with Pipilotti Rist

  • (500) Days of Summer

  • The White Ribbon

  • Antichrist

  • I Killed My Mother

  • Dogtooth

    ★★★★★

  • Fish Tank

    ★★★★★

  • Broken Embraces

  • Z32

  • Ricky

    ★★★★

  • Revolutionary Road

  • Milk

  • Waltz with Bashir

  • Anthem

  • Funny Games

    ★★★★★

  • Juno

  • Noodle

  • Stealing Beauty

  • 10 + 4 (Dah be alaveh chahar)