• The Diving Bell and the Butterfly

  • The Band's Visit

    ★★★★★

  • Water Lilies

    ★★★★★

  • Hannah Takes the Stairs

  • Matthew Barney: No Restraint

  • The Bridge

  • Pan's Labyrinth

  • The Host

    ★★★★

  • Volver

    ★★★★★

  • Broken Flowers

    ★★★★

  • Manderlay

  • Caché

  • The Beat That My Heart Skipped

  • Tickets

  • The Devil and Daniel Johnston

    ★★★★

  • Palindromes

  • Dogville Confessions

  • Life Is a Miracle

    ★★★★★

  • Kill Bill: Vol. 2

  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind

  • Bad Education

  • Sliding Flora

  • Oldboy

    ★★★★★

  • Mystic River

    ★★★★

  • Kill Bill: Vol. 1

  • The Dreamers

  • Elephant

  • Wasp

    ★★★★★

  • The Brown Bunny

  • Dogville

  • Swimming Pool

  • Memories of Murder

  • Agnes Martin: With My Back to the World

  • Bowling for Columbine

  • The Magdalene Sisters

    ½

  • Ken Park

    ★★★★★

  • The Pianist

  • Irreversible

  • Sweet Sixteen

  • Ten

    ★★★★★

  • Punch-Drunk Love

  • Cremaster 3

    ★★★★★

  • Talk to Her

    ★★★★★

  • Storytelling

  • The Royal Tenenbaums

  • Dog

  • Spirited Away

  • Trouble Every Day

  • Bully

  • Y Tu Mamá También

    ★★★★★

  • Mulholland Drive

  • The Piano Teacher

    ★★★★

  • Shrek

  • Amélie

  • Moulin Rouge!

  • Fat Girl

  • Requiem for a Dream

  • O Brother, Where Art Thou?

  • Total Love

  • Dancer in the Dark

    ★★★★★

  • Moby Dick

    ★★★★★

  • Girl, Interrupted

  • American Beauty

  • Being John Malkovich

  • Eyes Wide Shut

    ★★★★★

  • Summer of Sam

  • Beau Travail

    ★★★★

  • Rosetta

  • The Straight Story

  • The Virgin Suicides

    ★★★★

  • Humanité

  • All About My Mother

    ★★★★