• Pink Flamingos

  • Roma

  • Ways of Seeing

  • A Clockwork Orange

    ★★★★★

  • Land of Silence and Darkness

    ★★★★

  • The Beguiled

    ★★★★

  • Death in Venice

  • Woodstock

  • Three Days and a Child

  • Easy Rider

    ★★★★

  • Once Upon a Time in the West

  • Rosemary's Baby

    ★★★★½

  • Slow Down

    ★★★★★

  • The Big Shave

  • Bonnie and Clyde

  • Belle de Jour

    ★★★★

  • Daisies

  • The Good, the Bad and the Ugly

  • Blow-Up

  • Persona

  • Pierrot le Fou

    ★★★★★

  • Mary Poppins

  • The Umbrellas of Cherbourg

  • Sallah

  • Hole in the Moon

  • Mothlight

  • The House Is Black

  • Vivre Sa Vie

  • Lolita

  • Cléo from 5 to 7

  • La Jetée

  • Jules and Jim

  • Psycho

  • Breathless

  • Hiroshima Mon Amour

  • The 400 Blows

  • Window Water Baby Moving

    ★★★★★

  • Vertigo

  • The Wages of Fear

  • Singin' in the Rain

  • Bellissima

  • Song of Love

    ★★★★★

  • Rope

  • The Red Shoes

  • Modern Times

  • The 39 Steps

  • Un Chien Andalou

  • A Trip to the Moon

  • The Arrival of a Train at La Ciotat

  • Sallie Gardner at a Gallop