Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
03
Vampires vs. the Bronx

Vampires vs. the Bronx

2020
×
★★★½
Edit this entry  
02
Beach House: Live at Kings Theatre

Beach House: Live at Kings Theatre

2019
×
★★★
Edit this entry  
26
Radiohead: Glastonbury 2003

Radiohead: Glastonbury 2003

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Flatland: The Film

Flatland: The Film

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Knife: Shaking the Habitual - Live at Terminal 5

The Knife: Shaking the Habitual - Live at Terminal 5

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Night Stalker: The Hunt for a Serial Killer

Night Stalker: The Hunt for a Serial Killer

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

2020
×
★★★★
Edit this entry  
16
Evil Genius

Evil Genius

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Holy Hell

Holy Hell

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
How the Earth Was Made

How the Earth Was Made

2007
×
★★½
Edit this entry  
15
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Last Waltz

The Last Waltz

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Kate Bush - The Whole Story

Kate Bush - The Whole Story

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Nico Icon

Nico Icon

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Kate Bush: Live at the Hammersmith Odeon

Kate Bush: Live at the Hammersmith Odeon

1979
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Radiohead: In Rainbows – From the Basement

Radiohead: In Rainbows – From the Basement

2008
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Monterey Pop

Monterey Pop

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Sufjan Stevens: Carrie & Lowell Live

Sufjan Stevens: Carrie & Lowell Live

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
An Evening with Beverly Luff Linn

An Evening with Beverly Luff Linn

2018
×
★★★★
Edit this entry  
11
Horror Noire: A History of Black Horror

Horror Noire: A History of Black Horror

2019
×
★★★½
Edit this entry  
10
Dressed to Kill

Dressed to Kill

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★½
Edit this entry  
09
Woodshock

Woodshock

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Beach Bum

The Beach Bum

2019
×
★★★★
Edit this entry  
05
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★½
Edit this entry  
04
Belladonna of Sadness

Belladonna of Sadness

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Society

Society

1989
×
★★★★
Edit this entry  
02
In Fabric

In Fabric

2018
×
★★½
Edit this entry  
02
How High

How High

2001
×
★★½
Edit this entry  
01
Truth or Dare

Truth or Dare

2018
×
★★★½
Edit this entry  
01
Greener Grass

Greener Grass

2019
×
★★★½
Edit this entry  
31
The Masque of the Red Death

The Masque of the Red Death

1964
×
★★★½
Edit this entry  
31
Other Side of the Box

Other Side of the Box

2018
×
★★★★
Edit this entry  
31
Budfoot

Budfoot

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
31
The Hug

The Hug

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
30
30 Nights of Paranormal Activity With the Devil Inside the Girl With the Dragon Tattoo

30 Nights of Paranormal Activity With the Devil Inside the Girl With the Dragon Tattoo

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
30
Fyre Fraud

Fyre Fraud

2019
×
★★★½
Edit this entry  
29
Heaven's Gate: The Cult of Cults

Heaven's Gate: The Cult of Cults

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Wrong Turn 2: Dead End

Wrong Turn 2: Dead End

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Wrong Turn

Wrong Turn

2003
×
★★½
Edit this entry  
27
Thunder Road

Thunder Road

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
A Parks and Recreation Special

A Parks and Recreation Special

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The Evil Within

The Evil Within

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The To Do List

The To Do List

2013
×
★★★½
Edit this entry  
25
Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Paranormal Activity: The Ghost Dimension

Paranormal Activity: The Ghost Dimension

2015
×
★★★★
Edit this entry