nomenclature has logged 45 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
When Pigs Fly

When Pigs Fly

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Lost Boys

The Lost Boys

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Sleepwalkers

Sleepwalkers

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Prayer of the Rollerboys

Prayer of the Rollerboys

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
To Live and Die in L.A.

To Live and Die in L.A.

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Swimming Pool

Swimming Pool

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Too Late for Tears

Too Late for Tears

1949
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Rocketeer

The Rocketeer

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Career Opportunities

Career Opportunities

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Alien Beasts

Alien Beasts

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Mannequin

Mannequin

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Thrashin'

Thrashin'

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Pushover

Pushover

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Night of the Demons

Night of the Demons

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Stormy Monday

Stormy Monday

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Out of Sight, Out of Mind

Out of Sight, Out of Mind

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Lisa

Lisa

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Trouble Bound

Trouble Bound

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Freeway

Freeway

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Mirage

Mirage

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Hitcher

The Hitcher

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Trouble Bound

Trouble Bound

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Chopping Mall

Chopping Mall

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Near Dark

Near Dark

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Thrashin'

Thrashin'

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Deceiver

Deceiver

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Lisa

Lisa

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Evolver

Evolver

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Bad Moon

Bad Moon

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Rope

Rope

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Johnny O'Clock

Johnny O'Clock

1947
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
I Love Trouble

I Love Trouble

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Blue Steel

Blue Steel

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Rituals

Rituals

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Crush

The Crush

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Special Effects

Special Effects

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
D.O.A.

D.O.A.

1949
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Hot Spot

The Hot Spot

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Quasi at the Quackadero

Quasi at the Quackadero

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry