• You're Invited: The Making of Night of the Demons

    ★★★★½

  • The Guest

    ★★★

  • Frank

    ★★★★★

  • Lights Out

    ★★

  • Nymphomaniac: Vol. II

    ★★★★½

  • Nymphomaniac: Vol. I

    ★★★★½

  • Window Wonderland

    ★★★★½

  • Her

    ★★★½

  • Cheatin'

    ★★★★

  • Coherence

    ★★★★

  • Pleasure or Pain

    ★★½

  • Prisoners

    ★★★★★

  • Gravity

    ★★★

  • Young & Beautiful

    ★★

  • Clapping for the Wrong Reasons

    ★★

  • The Strange Color of Your Body's Tears

    ★★★★

  • In a World...

    ★★★

  • Kumail Nanjiani: Beta Male

    ★★★

  • Sharknado

    ★★

  • 9 Full Moons

    ★★★

  • Only Lovers Left Alive

    ★★★★★

  • Blue Is the Warmest Color

    ★★

  • Only God Forgives

    ★★★★½

  • The Great Beauty

    ★★★★★

  • Blue Ruin

    ★★★

  • Devil's Knot

    ★★

  • 42

    ★★★★

  • The Hands You Shake

    ★★★★

  • A Mother's Rage

  • Upstream Color

    ★★½

  • We Are the Best!

    ★★★★½

  • The Conjuring

    ★★★

  • Exposure

    ½

  • Couldn't You Wait? The Story of Silkworm

    ★★★½

  • V/H/S/2

    ★★★½

  • Center Jenny

    ★★½

  • Zero Dark Thirty

    ★★★★½

  • Kyle Kinane: Whiskey Icarus

    ★★★★

  • Hitchcock

    ★★½

  • Bio-Cop

    ★★★★½

  • Looper

    ★★★

  • Stuck in Love

    ½

  • Seven Psychopaths

    ★★★★★

  • The Words

    ★½

  • Anna Karenina

    ★★

  • Spring Breakers

    ★★½

  • Frances Ha

    ★½

  • The Master

    ★★★½

  • Berberian Sound Studio

    ★★½

  • Maniac

    ★★

  • It's Such a Beautiful Day

    ★★★★★

  • Chained

    ★★★★

  • V/H/S

    ★★★★½

  • Ruby Sparks

    ★★

  • The Dark Knight Rises

    ★★★½

  • The Amazing Spider-Man

    ★★★½

  • Brave

    ★★★

  • It's a Disaster

    ★★★★★

  • Something from Nothing: The Art of Rap

    ★★★½

  • Mud

    ★★★★

  • The Pact

    ★★★★

  • The Hunt

    ★★★½

  • Paul F. Tompkins: Laboring Under Delusions

    ★★★★½

  • Sun Don't Shine

    ★★★

  • John Carter

    ★★★★½

  • Electrick Children

    ★★★

  • Silver Case

    ★★★★

  • Robot & Frank

    ★★★★½

  • The Cabin in the Woods

    ★★★★

  • Mysteria

    ★★★★★

  • The Woman

    ½

  • Trespass

    ★★★★½