Scott has logged 139 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
12
Don't Be a Menace to South Central While Drinking Your Juice in the Hood

Don't Be a Menace to South Central While Drinking Your Juice in the Hood

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Baby Boy

Baby Boy

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Shaft

Shaft

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Shaft

Shaft

2000
×
Read the review Edit this entry  
02
Master and Commander: The Far Side of the World

Master and Commander: The Far Side of the World

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
American Gangster

American Gangster

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Rosewood

Rosewood

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Three Colors: Red

Three Colors: Red

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Higher Learning

Higher Learning

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Poetic Justice

Poetic Justice

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Scarface

Scarface

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Under Siege 2: Dark Territory

Under Siege 2: Dark Territory

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Gang Related

Gang Related

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Austin Powers: International Man of Mystery

Austin Powers: International Man of Mystery

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Sweet Sweetback's Baadasssss Song

Sweet Sweetback's Baadasssss Song

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Boyz n the Hood

Boyz n the Hood

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Raid

The Raid

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Ten

The Ten

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Crash

Crash

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
Croupier

Croupier

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Don Jon

Don Jon

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
What Doesn't Kill You

What Doesn't Kill You

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Father

The Father

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Ride in the Whirlwind

Ride in the Whirlwind

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
White Eye

White Eye

2019
×
Read the review Edit this entry  
24
Mank

Mank

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Mortal Kombat

Mortal Kombat

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Minari

Minari

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Ishtar

Ishtar

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Yes-People

Yes-People

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Opera

Opera

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Black Panthers

Black Panthers

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Genius Loci

Genius Loci

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Feeling Through

Feeling Through

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Burrow

Burrow

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Hustler

The Hustler

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Midnight Run

Midnight Run

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Nobody

Nobody

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Collective

Collective

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Speed

Speed

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
All the President's Men

All the President's Men

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
What's Up, Doc?

What's Up, Doc?

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Training Day

Training Day

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Night Eggs

Night Eggs

×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Mikey and Nicky

Mikey and Nicky

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Heartbreak Kid

The Heartbreak Kid

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry