Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Prohibition

Prohibition

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Lizzie

Lizzie

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Carol

Carol

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
31
The Passionate Pursuits of Angela Bowen

The Passionate Pursuits of Angela Bowen

2016
×
★★★½
Edit this entry  
27
To a More Perfect Union: U.S. v Windsor

To a More Perfect Union: U.S. v Windsor

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Campaign

The Campaign

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Pride Denied: Homonationalism and the Future of Queer Politics

Pride Denied: Homonationalism and the Future of Queer Politics

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Anna and the Apocalypse

Anna and the Apocalypse

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Christmas in Connecticut

Christmas in Connecticut

1945
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Choosing Children

Choosing Children

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Out in the Night

Out in the Night

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Lesbian Avengers Eat Fire Too

Lesbian Avengers Eat Fire Too

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Live Nude Girls Unite!

Live Nude Girls Unite!

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Ballot Measure 9

Ballot Measure 9

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Lavender Limelight

Lavender Limelight

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Bitter Tears of Petra von Kant

The Bitter Tears of Petra von Kant

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
After Stonewall

After Stonewall

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Before Stonewall

Before Stonewall

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
MURDER and murder

MURDER and murder

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Golden Gate Girls

Golden Gate Girls

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Prom

The Prom

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Loop

Loop

2020
×
★★★★
Edit this entry  
05
Out

Out

2020
×
★★★★
Edit this entry  
05
Mulan

Mulan

2020
×
★★★
Edit this entry  
03
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
McCabe & Mrs. Miller

McCabe & Mrs. Miller

1971
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
She Wore a Yellow Ribbon

She Wore a Yellow Ribbon

1949
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
A New York Christmas Wedding

A New York Christmas Wedding

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Halloween H20: 20 Years Later

Halloween H20: 20 Years Later

1998
×
★★★
Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★½
Edit this entry  
31
Fantasy Island

Fantasy Island

2020
×
★★½
Edit this entry  
20
The Mist

The Mist

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Sunrise: A Song of Two Humans

Sunrise: A Song of Two Humans

1927
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
A Girl Thing

A Girl Thing

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Kid

The Kid

1921
×
★★★½
Edit this entry  
09
We Have Always Lived in the Castle

We Have Always Lived in the Castle

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Lingua Franca

Lingua Franca

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Charlie St. Cloud

Charlie St. Cloud

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Good Kisser

Good Kisser

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
American Murder: The Family Next Door

American Murder: The Family Next Door

2020
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Boys in the Band

The Boys in the Band

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Mass Effect: Paragon Lost

Mass Effect: Paragon Lost

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Pathetic Woman

Pathetic Woman

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The First Time

The First Time

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry