• The Birds

    ★★

  • Lawrence of Arabia

    ★★★★★

  • The Manchurian Candidate

    ★★

  • Knife in the Water

    ★★★★

  • La Jetée

    ★★★

  • Mr. Sardonicus

    ★★★

  • The Parent Trap

  • The Curse of the Werewolf

    ★★★★

  • One Hundred and One Dalmatians

    ★★

  • Pollyanna

    ★★

  • The Angry Red Planet

    ★★

  • Ben-Hur

  • Dracula

    ★★★★

  • The Bridge on the River Kwai

    ★★★★

  • Paths of Glory

    ★★★

  • The Curse of Frankenstein

    ★★★

  • The Seventh Seal

    ★★★★

  • Throne of Blood

    ★★★★★

  • Rodan

  • The King and I

  • Forbidden Planet

    ★★★★

  • The Searchers

    ★★

  • Lady and the Tramp

    ★★

  • Animal Farm

    ★★

  • Godzilla

    ★★★★

  • Seven Samurai

    ★★★★★

  • The War of the Worlds

    ★★

  • Peter Pan

    ★★★

  • High Noon

    ★★★

  • The Day the Earth Stood Still

    ★★★

  • Alice in Wonderland

    ★★★

  • Rashomon

    ★★★★★

  • Macbeth

    ★★

  • Rope

    ★★★

  • Out of the Past

    ★★★★★

  • Kiss of Death

    ★★★★★

  • Miracle on 34th Street

    ★★

  • It's a Wonderful Life

    ★★★

  • San Pietro

    ★★★

  • Cat People

    ★★★

  • Saludos Amigos

    ★★

  • Bambi

    ★★★

  • Casablanca

    ★★★★

  • Dumbo

    ★★

  • The Maltese Falcon

    ★★

  • Fantasia

    ★★★★

  • The Great Dictator

    ★★★

  • Pinocchio

    ★★★

  • His Girl Friday

    ★★★★★

  • Gone with the Wind

    ★★

  • The Wizard of Oz

    ★★

  • Snow White and the Seven Dwarfs

    ★★★

  • Babes in Toyland

    ★★

  • Duck Soup

    ★★★

  • King Kong

    ★★★

  • Frankenstein

    ★★★

  • Metropolis

    ★★★

  • Battleship Potemkin

    ★★★

  • A Trip to the Moon

    ★★★★