Sort by

Arijit has logged 283 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
Titane

Titane

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Vampyr

Vampyr

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Angst

Angst

1983
×
Read the review Edit this entry  
17
Sardar Udham

Sardar Udham

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Malignant

Malignant

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Decalogue II

Decalogue II

1989
×
Read the review Edit this entry  
06
Întregalde

Întregalde

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Another City

Another City

2016
×
Read the review Edit this entry  
04
The Harder They Come

The Harder They Come

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Living Corpse

The Living Corpse

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Untitled 77-A

Untitled 77-A

1977
×
Read the review Edit this entry  
03
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Angrezi Medium

Angrezi Medium

2020
×
Read the review Edit this entry  
29
Decalogue I

Decalogue I

1989
×
Read the review Edit this entry  
28
Labyrinth of Cinema

Labyrinth of Cinema

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Gobble-Gobble

Gobble-Gobble

1977
×
Read the review Edit this entry  
28
Horse In The House

Horse In The House

1976
×
Read the review Edit this entry  
27
Roly Poly

Roly Poly

1968
×
Read the review Edit this entry  
27
Alice in the Cities

Alice in the Cities

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Kuroneko

Kuroneko

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Twenty-Four Eyes

Twenty-Four Eyes

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Ju Dou

Ju Dou

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Equinox Flower

Equinox Flower

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Day of Destruction

The Day of Destruction

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Burst City

Burst City

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Nights in the Boulevard

Nights in the Boulevard

1972
×
Read the review Edit this entry  
21
The Guilty

The Guilty

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Beanfilm

Beanfilm

1976
×
Read the review Edit this entry  
21
Taipei Suicide Story

Taipei Suicide Story

2020
×
Read the review Edit this entry  
20
School on Fire

School on Fire

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ankahi Kahaniya

Ankahi Kahaniya

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Blow-Up

Blow-Up

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Wolf's Calling

Wolf's Calling

2019
×
Read the review Edit this entry  
11
Ugetsu

Ugetsu

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Blood of a Poet

The Blood of a Poet

1932
×
Read the review Edit this entry  
11
Go Seppuku Yourselves

Go Seppuku Yourselves

2021
×
Read the review Edit this entry  
10
A Brighter Summer Day

A Brighter Summer Day

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Life of Oharu

The Life of Oharu

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Drunken Master

Drunken Master

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Once Upon a Time in Calcutta

Once Upon a Time in Calcutta

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Man in the Tunnel Alley

Man in the Tunnel Alley

2009
×
Read the review Edit this entry  
05
The Nightingale's Prayer

The Nightingale's Prayer

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Vice Squad

Vice Squad

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Madness

Madness

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry