Sort by

Arijit has logged 40 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Turkish Delight

Turkish Delight

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Let the Right One In

Let the Right One In

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Friends: The Reunion

Friends: The Reunion

2021
×
Read the review Edit this entry  
26
Lucifer

Lucifer

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Wife! Be Like a Rose!

Wife! Be Like a Rose!

1935
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Chess of the Wind

Chess of the Wind

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Deep Red

Deep Red

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Cranes Are Flying

The Cranes Are Flying

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Repulsion

Repulsion

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Neighbor's Wife and Mine

The Neighbor's Wife and Mine

1931
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Master

Master

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Kala

Kala

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Gate of Hell

Gate of Hell

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Aarkkariyam

Aarkkariyam

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Operation Java

Operation Java

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Long Weekend

Long Weekend

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
RK/RKAY

RK/RKAY

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Cinema Bandi

Cinema Bandi

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Karnan

Karnan

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Radhe

Radhe

2021
×
Read the review Edit this entry  
12
More Than Two Hours

More Than Two Hours

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Pariyerum Perumal

Pariyerum Perumal

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Häxan

Häxan

1922
×
Read the review Edit this entry  
11
71 Fragments of a Chronology of Chance

71 Fragments of a Chronology of Chance

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Nayattu

Nayattu

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Ankhon Dekhi

Ankhon Dekhi

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Sonchiriya

Sonchiriya

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Aspirants

Aspirants

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Fireworks Wednesday

Fireworks Wednesday

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Great Indian Kitchen

The Great Indian Kitchen

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Cries and Whispers

Cries and Whispers

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Closely Watched Trains

Closely Watched Trains

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Sharey Chuattar

Sharey Chuattar

1953
×
Read the review Edit this entry  
01
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry