Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Paprika

Paprika

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Twelve Tales Told

Twelve Tales Told

2014
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Deer King

The Deer King

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
A TV Dante

A TV Dante

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Citizen Ruth

Citizen Ruth

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Malignant

Malignant

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Still Processing

Still Processing

2020
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Scariest Story Ever: A Mickey Mouse Halloween Spooktacular

The Scariest Story Ever: A Mickey Mouse Halloween Spooktacular

2017
×
★★★★
Edit this entry  
30
Halloween

Halloween

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Nightbooks

Nightbooks

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
J.D.'s Revenge

J.D.'s Revenge

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
City of the Living Dead

City of the Living Dead

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Phantom Carriage

The Phantom Carriage

1921
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Too Many Cooks

Too Many Cooks

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
28
The Scooby-Doo Project

The Scooby-Doo Project

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Scooby-Doo on Zombie Island

Scooby-Doo on Zombie Island

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Student Bodies

Student Bodies

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Haunted Hotel

The Haunted Hotel

1907
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Last House on the Left

The Last House on the Left

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Viy

Viy

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Cat People

Cat People

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Blood on Satan's Claw

The Blood on Satan's Claw

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Hotel Transylvania

Hotel Transylvania

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Audition

Audition

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Lifeforce

Lifeforce

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
In the Mouth of Madness

In the Mouth of Madness

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Skull

The Skull

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
American Psycho II: All American Girl

American Psycho II: All American Girl

2002
×
½
Read the review Edit this entry  
20
The Eye 2

The Eye 2

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Tenebre

Tenebre

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Brides of Dracula

The Brides of Dracula

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Mr. Boogedy

Mr. Boogedy

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Blacula

Blacula

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Tammy and the T-Rex

Tammy and the T-Rex

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Dead Boyz Don't Scream

Dead Boyz Don't Scream

2006
×
Read the review Edit this entry  
14
The Grapes of Death

The Grapes of Death

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Tingler

The Tingler

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Just Before Dawn

Just Before Dawn

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Muppets Haunted Mansion

Muppets Haunted Mansion

2021
×
★★★
Edit this entry  
12
Bones

Bones

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
House on Haunted Hill

House on Haunted Hill

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Cult of Chucky

Cult of Chucky

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Curse of Chucky

Curse of Chucky

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Seed of Chucky

Seed of Chucky

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
King Kong

King Kong

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Onibaba

Onibaba

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★★
Edit this entry