Sort by

NotASexyVamp has logged 79 entries for films during October 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Paul Lynde Halloween Special

The Paul Lynde Halloween Special

1976
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Cube 2: Hypercube

Cube 2: Hypercube

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Invisible Man Returns

The Invisible Man Returns

1940
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Possession

Possession

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Pooh's Heffalump Halloween Movie

Pooh's Heffalump Halloween Movie

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Inches

Inches

1979
×
★★★½
Edit this entry  
28
Zombie Flesh Eaters

Zombie Flesh Eaters

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
High Spirits

High Spirits

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
The Witch Who Came from the Sea

The Witch Who Came from the Sea

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Tetsuo II: Body Hammer

Tetsuo II: Body Hammer

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Casper

Casper

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
This Night I'll Possess Your Corpse

This Night I'll Possess Your Corpse

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Arsenic and Old Lace

Arsenic and Old Lace

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Monster House

Monster House

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
At Midnight I'll Take Your Soul

At Midnight I'll Take Your Soul

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Halloween: Resurrection

Halloween: Resurrection

2002
×
½
Read the review Edit this entry  
24
Faust

Faust

1926
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Help!

Help!

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Loving You

Loving You

1957
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Dracula

Dracula

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Incredible Shrinking Man

The Incredible Shrinking Man

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Three Violent People

Three Violent People

1956
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Fascination

Fascination

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Spy Who Loved Me

The Spy Who Loved Me

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Spiral

Spiral

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
No No Sleep

No No Sleep

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Mr. Osomatsu the Movie

Mr. Osomatsu the Movie

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Attraction

Attraction

1969
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Walker

Walker

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Strasbourg 1518

Strasbourg 1518

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Deadly Sweet

Deadly Sweet

1967
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Texas Chainsaw Massacre

The Texas Chainsaw Massacre

2003
×
Read the review Edit this entry  
18
Topaz

Topaz

1969
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Love Me Tender

Love Me Tender

1956
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Three Coins in the Fountain

Three Coins in the Fountain

1954
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
The Pirate

The Pirate

1948
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Cat Fishin'

Cat Fishin'

1947
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
You Can't Win

You Can't Win

1948
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Demons

Demons

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Quatermass 2

Quatermass 2

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Host

Host

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Man with the Golden Gun

The Man with the Golden Gun

1974
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Sunset

Sunset

1988
×
Read the review Edit this entry  
14
Spiral

Spiral

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Eve's Bayou

Eve's Bayou

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
I Married a Monster from Outer Space

I Married a Monster from Outer Space

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry