niv has logged 73 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Hush

Hush

2016
×
★★★
Edit this entry  
14
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Haunt

Haunt

2019
×
★★★
Edit this entry  
10
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★
Edit this entry  
10
Frozen

Frozen

2013
×
★★★
Edit this entry  
09
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Hole in the Ground

The Hole in the Ground

2019
×
★★★½
Edit this entry  
06
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Step Brothers

Step Brothers

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
01
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Searching

Searching

2018
×
★★★½
Edit this entry  
27
Before I Fall

Before I Fall

2017
×
★★
Edit this entry  
27
The Dirt

The Dirt

2019
×
Edit this entry  
25
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Scary Stories to Tell in the Dark

Scary Stories to Tell in the Dark

2019
×
Read the review Edit this entry  
24
Final Destination

Final Destination

2000
×
★★½
Edit this entry  
10
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★
Edit this entry  
08
Halloween

Halloween

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★½
Edit this entry  
03
Joker

Joker

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
20
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Tall Girl

Tall Girl

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
07
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Lars and the Real Girl

Lars and the Real Girl

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★½
Edit this entry  
25
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Goonies

The Goonies

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Lion King

The Lion King

2019
×
★½
Edit this entry  
14
Men in Black: International

Men in Black: International

2019
×
★★½
Edit this entry  
12
Swiped

Swiped

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
01
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Child's Play

Child's Play

2019
×
★★★
Edit this entry  
23
Child's Play

Child's Play

1988
×
★★★
Edit this entry  
20
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★½
Edit this entry  
17
Room

Room

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry