Sort by

notsocinephile has logged 87 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
A Separation

A Separation

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Tokyo-Ga

Tokyo-Ga

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Oasis

Oasis

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Monos

Monos

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Die Tomorrow

Die Tomorrow

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Everlasting Moments

Everlasting Moments

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Death & Life of John F. Donovan

The Death & Life of John F. Donovan

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Leningrad Cowboys Meet Moses

Leningrad Cowboys Meet Moses

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Leningrad Cowboys Go America

Leningrad Cowboys Go America

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Casa Grande

Casa Grande

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
No One Knows About Persian Cats

No One Knows About Persian Cats

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Dogville

Dogville

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Marriage of Maria Braun

The Marriage of Maria Braun

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Straw Dogs

Straw Dogs

1971
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Beanpole

Beanpole

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Before Night Falls

Before Night Falls

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Last House on the Left

The Last House on the Left

1972
×
Read the review Edit this entry  
19
Impetigore

Impetigore

2019
×
Read the review Edit this entry  
14
Sunday in Peking

Sunday in Peking

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Ayka

Ayka

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Border

Border

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Joker

Joker

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Man from London

The Man from London

2007
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
Gundala

Gundala

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
The Face of Another

The Face of Another

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Yesterday

Yesterday

2019
×
Read the review Edit this entry  
05
Breath

Breath

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
PlayTime

PlayTime

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Barking Dogs Never Bite

Barking Dogs Never Bite

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Gate of Hell

Gate of Hell

1953
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Tree of Wooden Clogs

The Tree of Wooden Clogs

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Vazante

Vazante

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Ryuichi Sakamoto: Coda

Ryuichi Sakamoto: Coda

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Fanny and Alexander

Fanny and Alexander

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Distant

Distant

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Styx

Styx

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Cold War

Cold War

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Ikarie XB 1

Ikarie XB 1

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Conformist

The Conformist

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Ave Maryam

Ave Maryam

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
7 Hati 7 Cinta 7 Wanita

7 Hati 7 Cinta 7 Wanita

2011
×
½
Read the review Edit this entry  
14
Our Time

Our Time

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry