Thomas has logged 732 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Mandy

Mandy

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Peggy Sue Got Married

Peggy Sue Got Married

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Primal

Primal

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
The Trust

The Trust

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Crocodile Dundee

Crocodile Dundee

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Next

Next

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Bad Lieutenant: Port of Call - New Orleans

The Bad Lieutenant: Port of Call - New Orleans

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Leaving Las Vegas

Leaving Las Vegas

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Drive Angry

Drive Angry

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Lord of War

Lord of War

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Valley Girl

Valley Girl

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Man on Wire

Man on Wire

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Muppet Family Christmas

A Muppet Family Christmas

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Emmet Otter's Jug-Band Christmas

Emmet Otter's Jug-Band Christmas

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Definitely, Maybe

Definitely, Maybe

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
A Christmas Carol

A Christmas Carol

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Krampus

Krampus

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The New Mutants

The New Mutants

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Roald Dahl's The Witches

Roald Dahl's The Witches

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The Witches

The Witches

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
A Creepshow Holiday Special

A Creepshow Holiday Special

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Alien: Covenant

Alien: Covenant

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
An American Pickle

An American Pickle

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Antiviral

Antiviral

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Possessor

Possessor

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Tenet

Tenet

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Education

Education

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Shazam!

Shazam!

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Justice League

Justice League

2017
×
Read the review Edit this entry  
16
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Dragonslayer

Dragonslayer

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Alex Wheatle

Alex Wheatle

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
13
Man of Steel

Man of Steel

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Nest

The Nest

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Forbidden Planet

Forbidden Planet

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Man's Best Friend

Man's Best Friend

1993
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
The Adventures of Tintin

The Adventures of Tintin

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry