Thomas has logged 65 entries for films during November 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Kramer vs. Kramer

Kramer vs. Kramer

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Beowulf

Beowulf

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Radioland Murders

Radioland Murders

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Bedknobs and Broomsticks

Bedknobs and Broomsticks

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Juno

Juno

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Superbad

Superbad

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Deuces Wild

Deuces Wild

2002
×
Read the review Edit this entry  
26
The Basketball Diaries

The Basketball Diaries

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
A Charlie Brown Thanksgiving

A Charlie Brown Thanksgiving

1973
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Jingle Jangle: A Christmas Journey

Jingle Jangle: A Christmas Journey

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Run

Run

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Four Weddings and a Funeral

Four Weddings and a Funeral

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Red Nose Day Actually

Red Nose Day Actually

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Alien Resurrection

Alien Resurrection

1997
×
★★
Edit this entry  
20
Hush... Hush, Sweet Charlotte

Hush... Hush, Sweet Charlotte

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Basket Case 3

Basket Case 3

1991
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Vanilla Sky

Vanilla Sky

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
What Ever Happened to Baby Jane?

What Ever Happened to Baby Jane?

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Cast Away

Cast Away

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
FEUD

FEUD

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Open Your Eyes

Open Your Eyes

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
His House

His House

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Freaky

Freaky

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Scorpio Rising

Scorpio Rising

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Tomboy

Tomboy

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
What Lies Beneath

What Lies Beneath

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Break-Up

The Break-Up

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Basket Case 2

Basket Case 2

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Shampoo

Shampoo

1975
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Bishop's Wife

The Bishop's Wife

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Heaven Can Wait

Heaven Can Wait

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Black Narcissus

Black Narcissus

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Arthur Christmas

Arthur Christmas

2011
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
09
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
From Russia with Love

From Russia with Love

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry