lee has logged 58 entries for films during October 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Halloween

Halloween

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Killing of a Chinese Bookie

The Killing of a Chinese Bookie

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
31
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Drag Me to Hell

Drag Me to Hell

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Blackcoat's Daughter

The Blackcoat's Daughter

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Martyrs

Martyrs

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Heart Is a Lonely Hunter

The Heart Is a Lonely Hunter

1968
×
★★★★
Edit this entry  
27
Watchmen

Watchmen

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Audition

Audition

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Salò, or the 120 Days of Sodom

Salò, or the 120 Days of Sodom

1975
×
Read prior review Edit this entry  
24
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Opening Night

Opening Night

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Ma

Ma

2019
×
Read the review Edit this entry  
23
Suzanne's Career

Suzanne's Career

1963
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Bakery Girl of Monceau

The Bakery Girl of Monceau

1963
×
★★★★
Edit this entry  
22
Repulsion

Repulsion

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★★★
Edit this entry  
21
Dead Ringers

Dead Ringers

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Nymphomaniac: Vol. II

Nymphomaniac: Vol. II

2013
×
★★★½
Edit this entry  
20
Wounds

Wounds

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
20
Nymphomaniac: Vol. I

Nymphomaniac: Vol. I

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
House

House

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Antichrist

Antichrist

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Alien³

Alien³

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Little Monsters

Little Monsters

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
I'm Not There

I'm Not There

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
3 from Hell

3 from Hell

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Side by Side

Side by Side

2012
×
★★★½
Edit this entry  
15
A Woman Is a Woman

A Woman Is a Woman

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Devil's Rejects

The Devil's Rejects

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Last Temptation of Christ

The Last Temptation of Christ

1988
×
★★★★
Edit this entry  
13
House of 1000 Corpses

House of 1000 Corpses

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
3:10 to Yuma

3:10 to Yuma

2007
×
★★★½
Edit this entry  
12
Child's Play

Child's Play

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Let the Right One In

Let the Right One In

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Silent Hill

Silent Hill

2006
×
Read the review Edit this entry  
10
Colours

Colours

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
09
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Jigoku

Jigoku

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Excision

Excision

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Joker

Joker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry