2019

nsargent nsargent’s year in review

Highest rated films

  • Knives Out

    ★★★★★

  • Jojo Rabbit

    ★★★★½

  • Ford v Ferrari

    ★★★★½

  • How to Train Your Dragon: The Hidden World

    ★★★★

  • Jumanji: The Next Level

    ★★★½

  • Fighting with My Family

    ★★★½

  • Missing Link

    ★★★½

  • Code 8

    ★★★½

  • Anna and the Apocalypse

    ★★★★

  • A 3 Minute Hug

    ★★★★

  • Happy Death Day

    ★★★

Films by week

Jan Dec
  • 19 Films watched
  • 1.6 Average per month
  • 0.4 Average per week

Milestones

First Film

Knives Out

Nov 24

Last Film

Missing Link

Dec 31

Genres, countries & languages

Comedy
11 films
Drama
6 films
Fantasy
5 films
Adventure
4 films
Family
3 films
Action
3 films
Animation
3 films
Horror
3 films
Crime
2 films
Sci Fi
2 films
USA
15 films
UK
3 films
France
1 film
Japan
1 film
Canada
1 film
Spain
1 film
Mexico
1 film
Czechia
1 film
English
17 films
Spanish
4 films
French
3 films
Japanese
1 film
Thai
1 film
Turkish
1 film
German
1 film
Italian
1 film

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 2 Added 34

Watchlist

Stars

Director

Crew & studios

nsargent’s most liked review

Notes from Melanie

Notes from Melanie

★★★★

Good short film, with some very funny moments.

More reviews

Highs and lows

Highest Average

Jojo Rabbit
Average weighted rating:

4.0

Lowest Average

A Cinderella Story: Christmas Wish
Average weighted rating:

2.0

Most Popular

Knives Out
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

A 3 Minute Hug
Average weighted rating:

3.4

Films nsargent watched in 2019

  • Missing Link
  • Rocko's Modern Life: Static Cling
  • Happy Death Day 2U
  • Happy Death Day
  • A Christmas Prince: The Royal Baby
  • A 3 Minute Hug
  • Paris Is Us
  • How to Train Your Dragon: The Hidden World
  • Jojo Rabbit
  • A Cinderella Story: Christmas Wish
  • Code 8
  • American Son
  • Jumanji: The Next Level
  • Fighting with My Family
  • Pokémon Detective Pikachu
  • Despite Everything
  • Anna and the Apocalypse
  • Ford v Ferrari
  • Knives Out

World map

Highly rated films nsargent is yet to see

  • Parasite
  • National Theatre Live: Fleabag
  • Portrait of a Lady on Fire
  • When I Get Home
  • Cleaners
  • Invisible Life
  • John Denver Trending
  • Tux and Fanny

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more