2020

nsargent nsargent’s year in review

Highest rated films

  • Soul

    ★★★★★

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★★★½

  • Hamilton

    ★★★★½

  • Miss Americana

    ★★★★½

  • If Anything Happens I Love You

    ★★★★½

  • Unbreakable Kimmy Schmidt: Kimmy vs. the Reverend

    ★★★★½

  • Black Friday

    ★★★★½

  • Promising Young Woman

    ★★★★

  • Knives Out

    ★★★★★

  • Little Women

    ★★★★★

  • Inside Out

    ★★★★★

  • Sing Street

    ★★★★★

  • Moulin Rouge!

    ★★★★★

  • Clue

    ★★★★★

  • Begin Again

    ★★★★★

  • Gifted

    ★★★★★

  • We Bought a Zoo

    ★★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★½

  • Whiplash

    ★★★★½

  • Star Wars

    ★★★★½

  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

    ★★★★½

  • The Perks of Being a Wallflower

    ★★★★½

  • A Star Is Born

    ★★★★½

  • Moana

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 143 Films watched
  • 11.9 Average per month
  • 2.8 Average per week

Milestones

First Film

Little Women

Jan 1

Most Watched

Miss Americana

4 times

10umentary: Behind the Scenes of StarKid Homecoming

twice

About Time

twice

Galaxy Quest

twice

The Last Five Years

twice

Last Film

We Can Be Heroes

Dec 31

Genres, countries & languages

Comedy
76 films
Drama
53 films
Action
36 films
Music
32 films
Romance
28 films
Adventure
27 films
Family
26 films
Fantasy
18 films
Sci Fi
17 films
Thriller
16 films
USA
125 films
UK
28 films
Canada
6 films
France
5 films
New Zealand
4 films
Japan
3 films
Ireland
3 films
Australia
2 films
China
2 films
English
143 films
French
13 films
German
9 films
Spanish
6 films
Italian
6 films
Swedish
4 films
Chinese
3 films
Arabic
2 films
Latin
2 films

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 5 Added 3

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

nsargent’s most liked review

Tenet

Tenet

★★★½

"I am the protagonist in this story"

More reviews

Highs and lows

Highest Average

Folklore: The Long Pond Studio Sessions
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Sharknado
Average weighted rating:

1.7

Most Popular

Knives Out
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

10umentary: Behind the Scenes of StarKid Homecoming
Average weighted rating:

4.0

Films nsargent watched in 2020

  • We Can Be Heroes
  • Canvas
  • 10umentary: Behind the Scenes of StarKid Homecoming
  • If Anything Happens I Love You
  • Shaun the Sheep Movie
  • Ma Rainey's Black Bottom
  • Anna and the Apocalypse
  • Cats
  • Clue
  • Wonder Woman 1984
  • What We Do in the Shadows
  • Soul
  • Wonder Woman
  • National Treasure: Book of Secrets
  • National Treasure
  • The Adventures of Sharkboy and Lavagirl
  • The Princess and the Frog
  • Megamind
  • The Three Musketeers
  • Toy Story of Terror!
  • Toy Story That Time Forgot
  • Gifted
  • The Hundred-Foot Journey
  • About Time
  • Promising Young Woman
  • Galaxy Quest
  • The Prom
  • The Last Five Years
  • Miss Americana
  • Folklore: The Long Pond Studio Sessions
  • Fatman
  • Remember the Titans
  • Footloose
  • Sharknado 3: Oh Hell No!
  • The World's End
  • Scott Pilgrim vs. the World
  • Oh, Hello on Broadway
  • Oh, Hello on Broadway
  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City
  • John Mulaney: The Comeback Kid
  • Twisted: The Untold Story of a Royal Vizier
  • Black Friday
  • Early Man
  • Made in Dagenham
  • Knock Down the House
  • The Trial of the Chicago 7
  • Death on the Nile
  • A Star Is Born
  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)
  • Muppet Treasure Island
  • Enola Holmes
  • True Grit
  • The Muppets
  • Austin Powers: International Man of Mystery
  • Wayne's World 2
  • Wayne's World
  • Spotlight
  • The Great Muppet Caper
  • 10umentary: Behind the Scenes of StarKid Homecoming
  • Taylor Swift: Reputation Stadium Tour
  • The World's End
  • Scott Pilgrim vs. the World
  • The Babysitter: Killer Queen
  • Miss Americana
  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
  • Annie Hall
  • Tenet
  • We Bought a Zoo
  • The Perks of Being a Wallflower
  • Ocean's Eight
  • Logan Lucky
  • Star Wars
  • Batman v Superman: Dawn of Justice
  • Ocean's Eleven
  • The Producers
  • Sonic the Hedgehog
  • Murder on the Orient Express
  • Hamilton
  • The Babysitter
  • Inner Workings
  • Moana
  • Strictly Ballroom
  • Struck by Lightning
  • Ferris Bueller's Day Off
  • Easy A
  • Mission: Impossible - Rogue Nation
  • War for the Planet of the Apes
  • Mission: Impossible - Ghost Protocol
  • Dawn of the Planet of the Apes
  • Batman & Robin
  • Rise of the Planet of the Apes
  • Inside Out
  • The Dark Knight
  • Batman Begins
  • Hamilton
  • Moulin Rouge!
  • School of Rock
  • The Edge of Seventeen
  • The Miseducation of Cameron Post
  • Sharknado 2: The Second One
  • Taylor Swift City of Lover Concert
  • Sharknado
  • Baby Driver
  • How to Lose a Guy in 10 Days
  • Taylor Swift City of Lover Concert
  • Miss Americana
  • The Lovebirds
  • Knives Out
  • Unbreakable Kimmy Schmidt: Kimmy vs. the Reverend
  • Unbreakable Kimmy Schmidt: Kimmy vs. the Reverend
  • Molly's Game
  • Twilight
  • Sing Street
  • National Theatre Live: One Man, Two Guvnors
  • Begin Again
  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
  • About Time
  • Newsies
  • Sing Street
  • Whiplash
  • Begin Again
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • Die Hard
  • Once
  • (500) Days of Summer
  • Billy Elliot
  • Game Night
  • Onward
  • Military Wives
  • All the Bright Places
  • John Mulaney & The Sack Lunch Bunch
  • The Way Back
  • Miss Americana
  • To All the Boys: P.S. I Still Love You
  • To All the Boys I've Loved Before
  • Tag
  • Mulan
  • Lamp Life
  • The Last Five Years
  • Galaxy Quest
  • Get Smart
  • Whiplash
  • Little Women

World map

Highly rated films nsargent is yet to see

  • Euphoria: Trouble Don't Last Always
  • The Father
  • What the Constitution Means to Me
  • Black Is King
  • Wolfwalkers
  • Quo vadis, Aida?
  • Violet Evergarden: The Movie
  • Mangrove

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more