Highest rated films

  • In the Heights

    ★★★★★

  • tick, tick...BOOM!

    ★★★★★

  • Dune

    ★★★★½

  • The Mitchells vs. The Machines

    ★★★★½

  • Raya and the Last Dragon

    ★★★★½

  • Malcolm & Marie

    ★★★★½

  • All Too Well: The Short Film

    ★★★★½

  • Us Again

    ★★★★½

  • Knives Out

    ★★★★★

  • Scott Pilgrim vs. the World

    ★★★★★

  • The Lord of the Rings: The Two Towers

    ★★★★★

  • Spider-Man 2

    ★★★★★

  • Game Night

    ★★★★★

  • The Big Sick

    ★★★★★

  • Sing Street

    ★★★★★

  • Clue

    ★★★★★

  • Begin Again

    ★★★★★

  • The Muppets

    ★★★★★

  • Inception

    ★★★★½

  • The Truman Show

    ★★★★½

  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

    ★★★★½

  • The Lord of the Rings: The Return of the King

    ★★★★½

  • Spider-Man

    ★★★★½

  • Minari

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 200 Films watched
  • 16.7 Average per month
  • 4.1 Average per week

Milestones

First Film

A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon

Jan 1

Most Watched

In the Heights

5 times

Scott Pilgrim vs. the World

3 times

The Big Sick

3 times

The Lord of the Rings: The Two Towers

twice

Seth Meyers: Lobby Baby

twice

Last Film

Far From the Tree

Dec 4

Genres, countries & languages

Comedy
97 films
Drama
69 films
Action
58 films
Adventure
44 films
Romance
42 films
Fantasy
41 films
Thriller
33 films
Sci Fi
32 films
Music
32 films
Crime
30 films
USA
179 films
UK
40 films
Japan
10 films
Canada
9 films
Germany
8 films
Australia
7 films
France
5 films
New Zealand
4 films
China
4 films
Denmark
2 films
English
197 films
Spanish
25 films
French
21 films
German
13 films
Japanese
7 films
Arabic
7 films
Russian
6 films
Italian
5 films
Chinese
4 films
Korean
3 films

Breakdown

2021 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 4 Added 79

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

nsargent’s most liked review

Come From Away

Come From Away

★★★★½

COME FROM AWAY is a fantastic musical, and this is a fantastic pro-shot. I'm not the usually the biggest fan of filming stage shows due to the different medium not always meshing well, but everything was clear from an audience perspective, and nothing lost apart from the live-theatre experience.

More reviews

Highs and lows

Highest Average

Spirited Away
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Catwoman
Average weighted rating:

1.4

Most Popular

Knives Out
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

What Happened to Mr Cha?
Average weighted rating:

2.4

Films nsargent watched in 2021

  • Far From the Tree
  • Diary of a Wimpy Kid
  • Encanto
  • Dune
  • The Lord of the Rings: The Two Towers
  • Vivo
  • In the Heights
  • What If
  • The Suicide Squad
  • Carousel
  • The Harder They Fall
  • tick, tick...BOOM!
  • Home Sweet Home Alone
  • All Too Well: The Short Film
  • Batman: The Long Halloween, Part One
  • Quantum of Solace
  • Casino Royale
  • Eternals
  • A Quiet Place Part II
  • The Cabin in the Woods
  • Seth Meyers: Lobby Baby
  • Scott Pilgrim vs. the World
  • The Mummy Returns
  • The Mummy
  • Baby Driver
  • Knives Out
  • The Muppets
  • Scott Pilgrim vs. the World
  • Come From Away
  • The Matrix
  • Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)
  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings
  • Cruella
  • Cinderella
  • Harry Potter and the Philosopher's Stone
  • Spider-Man 2
  • Argo
  • Spider-Man
  • Free Guy
  • About Time
  • Oh, Hello on Broadway
  • We Are Marshall
  • A Quiet Place
  • The Glass Castle
  • Blinded by the Light
  • Molly's Game
  • In the Heights
  • A Rainy Day in New York
  • Bad Education
  • Split
  • In the Heights
  • Austin Powers in Goldmember
  • Austin Powers: The Spy Who Shagged Me
  • Slumdog Millionaire
  • Spirited Away
  • Catch Me If You Can
  • Wild Rose
  • Unhinged
  • Inception
  • Star Trek
  • Heathers
  • Black Widow
  • Crazy Rich Asians
  • Sing
  • F9
  • The Fast and the Furious: Tokyo Drift
  • Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw
  • The Fate of the Furious
  • Furious 7
  • Fast & Furious 6
  • In the Heights
  • Fast Five
  • Fast & Furious
  • 2 Fast 2 Furious
  • The Fast and the Furious
  • Instant Family
  • Luca
  • Jumanji: The Next Level
  • Lapsis
  • Jumanji: Welcome to the Jungle
  • Dora and the Lost City of Gold
  • Instant Family
  • In the Heights
  • The Social Network
  • Begin Again
  • Predestination
  • Begin Again
  • 3 Men and a Baby
  • Bo Burnham: Inside
  • The SpongeBob Musical: Live on Stage!
  • The Woman in the Window
  • John Mulaney: New in Town
  • Nick and Norah's Infinite Playlist
  • State Fair
  • Sixteen Candles
  • Bridesmaids
  • The Lego Batman Movie
  • The Lego Movie 2: The Second Part
  • The Big Sick
  • The Lego Movie
  • Scott Pilgrim vs. the World
  • The Mitchells vs. The Machines
  • 22 vs. Earth
  • High School Musical 3: Senior Year
  • High School Musical 2
  • High School Musical
  • Monty Python and the Holy Grail
  • American Made
  • Minari
  • Snakes on a Plane
  • Groundhog Day
  • Catwoman
  • The World's End
  • Love and Monsters
  • Kung Fu Panda 3
  • Clue
  • The Mirror Crack'd
  • The Rocky Horror Picture Show
  • Emma.
  • Legally Blonde
  • Addams Family Values
  • The Courier
  • Brittany Runs a Marathon
  • Blithe Spirit
  • The Mauritanian
  • Looney Tunes: Back in Action
  • Jesus Christ Superstar - Live Arena Tour
  • Bombshell
  • Happiness Continues
  • Chasing Happiness
  • I Care a Lot
  • The Map of Tiny Perfect Things
  • Godzilla vs. Kong
  • Judas and the Black Messiah
  • Zombieland: Double Tap
  • Zombieland
  • Godzilla
  • Hot Fuzz
  • Shaun of the Dead
  • Tropic Thunder
  • Zack Snyder's Justice League
  • Night Shift
  • Sound of Metal
  • Bye Bye Morons
  • Moxie
  • The Invisible Man
  • One Night in Miami...
  • Captain America: The Winter Soldier
  • Palm Springs
  • X2
  • X-Men
  • X-Men: First Class
  • Oklahoma!
  • Raya and the Last Dragon
  • Us Again
  • Argo
  • The Lord of the Rings: The Return of the King
  • The Lord of the Rings: The Two Towers
  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
  • Unbreakable
  • Thank You for Smoking
  • Chronicle
  • Space Jam
  • Fred Armisen: Standup for Drummers
  • Flora & Ulysses
  • Easy A
  • To All the Boys: Always and Forever
  • To All the Boys: P.S. I Still Love You
  • To All the Boys I've Loved Before
  • The Truman Show
  • Malcolm & Marie
  • Yesterday
  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City
  • Oh, Hello on Broadway
  • Bo Burnham: Make Happy
  • The Hunger Games: Mockingjay - Part 2
  • Edge of Tomorrow
  • Remember the Titans
  • The Hunger Games: Mockingjay - Part 1
  • The Hunger Games: Catching Fire
  • The Hunger Games
  • Game Night
  • The Big Sick
  • Seth Meyers: Lobby Baby
  • Sing Street
  • The Trial of the Chicago 7
  • Corpse Bride
  • Evil Under the Sun
  • Cops and Robbers
  • Over the Moon
  • Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga
  • Moneyball
  • Juliet, Naked
  • What Happened to Mr Cha?
  • The Minimalists: Less Is Now
  • The Big Sick
  • A Call to Spy
  • Rebecca
  • Death to 2020
  • A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon

World map

Highly rated films nsargent is yet to see

  • Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob
  • Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time
  • Licorice Pizza
  • C'mon C'mon
  • Drive My Car
  • The Worst Person in the World
  • Happier Than Ever: A Love Letter to Los Angeles
  • The Hand of God

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more