Nicolas has logged 240 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★½
Edit this entry  
31
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★
Edit this entry  
31
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★
Edit this entry  
30
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★½
Edit this entry  
30
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
★★½
Edit this entry  
29
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★½
Edit this entry  
29
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★½
Edit this entry  
28
Braveheart

Braveheart

1995
×
★★★
Edit this entry  
27
Mystic River

Mystic River

2003
×
★★★
Edit this entry  
27
Malcolm X

Malcolm X

1992
×
★★★
Edit this entry  
26
RockNRolla

RockNRolla

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Psycho

Psycho

1960
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Mogul Mowgli

Mogul Mowgli

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Rubber

Rubber

2010
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★½
Edit this entry  
20
Hammer

Hammer

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Another Round

Another Round

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Education

Education

2020
×
★★★
Edit this entry  
13
City of God

City of God

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Time

Time

2020
×
★★★
Edit this entry  
12
Alex Wheatle

Alex Wheatle

2020
×
★★★
Edit this entry  
08
The Karate Kid

The Karate Kid

1984
×
★★½
Edit this entry  
07
Band of Brothers

Band of Brothers

2001
×
★★★
Edit this entry  
06
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★½
Edit this entry  
05
Mank

Mank

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Residue

Residue

2020
×
★★★
Edit this entry  
28
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Edit this entry  
24
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★½
Edit this entry  
23
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★½
Edit this entry  
22
We Are Who We Are

We Are Who We Are

2020
×
★★★½
Edit this entry  
20
Run

Run

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Shithouse

Shithouse

2020
×
★★★½
Edit this entry  
14
Jungleland

Jungleland

2019
×
★★½
Edit this entry  
06
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★½
Edit this entry  
01
Nimic

Nimic

2019
×
★★★
Edit this entry  
01
David Attenborough: A Life on Our Planet

David Attenborough: A Life on Our Planet

2020
×
★★★
Edit this entry  
01
His House

His House

2020
×
★★★
Edit this entry  
23
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★
Edit this entry  
17
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Wolf of Snow Hollow

The Wolf of Snow Hollow

2020
×
★★★½
Edit this entry  
06
Unpregnant

Unpregnant

2020
×
★★½
Edit this entry  
02
Dick Johnson Is Dead

Dick Johnson Is Dead

2020
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Descent

The Descent

2005
×
★★½
Edit this entry  
18
You Cannot Kill David Arquette

You Cannot Kill David Arquette

2020
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
★★★½
Edit this entry