nat has logged 703 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
04
Night and Fog

Night and Fog

1956
×
Edit this entry  
04
The Grandmaster

The Grandmaster

2013
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Devil, Probably

The Devil, Probably

1977
×
★★★½
Edit this entry  
03
Irma Vep

Irma Vep

1996
×
★★★★
Edit this entry  
03
Sunrise: A Song of Two Humans

Sunrise: A Song of Two Humans

1927
×
★★★½
Edit this entry  
03
Microhabitat

Microhabitat

2017
×
★★★★
Edit this entry  
03
Shadows of Forgotten Ancestors

Shadows of Forgotten Ancestors

1965
×
★★★½
Edit this entry  
03
Knight of Cups

Knight of Cups

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Jungle Cruise

Jungle Cruise

2021
×
★½
Edit this entry  
02
Hope

Hope

2013
×
★★★
Edit this entry  
02
Mouchette

Mouchette

1967
×
★★★
Edit this entry  
02
Rebels of the Neon God

Rebels of the Neon God

1992
×
★★★★
Edit this entry  
01
Split

Split

2016
×
★★★
Edit this entry  
01
Army of Shadows

Army of Shadows

1969
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★
Edit this entry  
01
Code Unknown

Code Unknown

2000
×
★★★
Edit this entry  
01
Out-Takes from the Life of a Happy Man

Out-Takes from the Life of a Happy Man

2012
×
★★★★
Edit this entry  
31
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★½
Edit this entry  
31
Twin Peaks: The Return

Twin Peaks: The Return

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Germany Year Zero

Germany Year Zero

1948
×
★★★½
Edit this entry  
31
Flowers of Shanghai

Flowers of Shanghai

1998
×
★★★½
Edit this entry  
31
Rise and Fall of a Small Film Company

Rise and Fall of a Small Film Company

1986
×
★★★
Edit this entry  
30
A Lullaby to the Sorrowful Mystery

A Lullaby to the Sorrowful Mystery

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Vive L'Amour

Vive L'Amour

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Inland Empire

Inland Empire

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Au Hasard Balthazar

Au Hasard Balthazar

1966
×
★★★
Edit this entry  
29
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★
Edit this entry  
29
2046

2046

2004
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Pig

Pig

2021
×
★★★★
Edit this entry  
28
Bad Seed

Bad Seed

1934
×
★★½
Edit this entry  
28
All About Eve

All About Eve

1950
×
★★★½
Edit this entry  
28
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★★
Edit this entry  
27
An Elephant Sitting Still

An Elephant Sitting Still

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Cure

Cure

1997
×
★★★★
Edit this entry  
27
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Blood Red Sky

Blood Red Sky

2021
×
Edit this entry  
26
Unbreakable

Unbreakable

2000
×
★★★
Edit this entry  
26
A Taxi Driver

A Taxi Driver

2017
×
★★★
Edit this entry  
26
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Song to Song

Song to Song

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
The Art of Self-Defense

The Art of Self-Defense

2019
×
★★½
Edit this entry  
25
Jolt

Jolt

2021
×
Edit this entry  
25
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Mon Oncle

Mon Oncle

1958
×
★★★½
Edit this entry  
25
Images

Images

1972
×
★★★½
Edit this entry  
25
For a Few Dollars More

For a Few Dollars More

1965
×
★★★
Edit this entry  
25
Goodbye, Dragon Inn

Goodbye, Dragon Inn

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry