nugentino has logged 349 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Pieces of a Woman

Pieces of a Woman

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Afterglow

Afterglow

1997
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Master

The Master

2012
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★
Edit this entry  
29
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Edit this entry  
27
Jack Frost

Jack Frost

1997
×
★★½
Edit this entry  
27
The Astrologer

The Astrologer

1975
×
½
Edit this entry  
26
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★½
Edit this entry  
26
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Edit this entry  
23
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
The Family Man

The Family Man

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Dune

Dune

1984
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★½
Edit this entry  
16
Behind the Candelabra

Behind the Candelabra

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
16
THX 1138

THX 1138

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Archenemy

Archenemy

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Let Them All Talk

Let Them All Talk

2020
×
★★★
Edit this entry  
14
The Midnight Sky

The Midnight Sky

2020
×
★★★½
Edit this entry  
14
Bloody Nose, Empty Pockets

Bloody Nose, Empty Pockets

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Eight Crazy Nights

Eight Crazy Nights

2002
×
★★
Edit this entry  
13
The El Duce Tapes

The El Duce Tapes

2019
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Mystery of D.B. Cooper

The Mystery of D.B. Cooper

2020
×
★★★½
Edit this entry  
13
Class Action Park

Class Action Park

2020
×
★★½
Edit this entry  
11
Chef

Chef

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The King of Staten Island

The King of Staten Island

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
08
A Very Harold & Kumar Christmas

A Very Harold & Kumar Christmas

2011
×
★★★½
Edit this entry  
07
Batman

Batman

1966
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Bubble

Bubble

2005
×
★★★½
Edit this entry  
02
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Welcome to L.A.

Welcome to L.A.

1976
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
The Comedy

The Comedy

2012
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Muppets

The Muppets

2011
×
★★★★
Edit this entry  
01
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
The Muppet Movie

The Muppet Movie

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Jo Jo Dancer, Your Life Is Calling

Jo Jo Dancer, Your Life Is Calling

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
29
The Human Tornado

The Human Tornado

1976
×
★★★
Edit this entry  
27
Gaslight

Gaslight

1944
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
The Burning Hell

The Burning Hell

1974
×
Read the review Edit this entry  
24
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Game

The Game

1997
×
★★★★
Edit this entry  
20
Mank

Mank

2020
×
★★★½
Edit this entry  
19
Out of Print

Out of Print

2014
×
★★★
Edit this entry