• Blood Red Sky

    ★★★★

  • Der Boandlkramer und die ewige Liebe

    ★★★½

  • Things Heard & Seen

    ★★★★

  • The Mitchells vs. The Machines

    ★★★★

  • Black Eagles

    ★★★★½

  • Ruhe! Hier stirbt Lothar

    ★★★★½

  • News of the World

    ★★★★

  • The Midnight Sky

    ★★★

  • Ökozid

    ★★★

  • Hillbilly Elegy

    ★★★★

  • Limbus

    ★★★★

  • Mank

    ★★★★½

  • Louis van Beethoven

    ★★★★

  • Borat Subsequent Moviefilm

    ★★★

  • Love and Monsters

    ★★★½

  • The Bee Gees: How Can You Mend a Broken Heart

    ★★★★

  • Jim Button and the Wild 13

    ★★★★

  • Sörensen's Fear

    ★★★★

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★★★

  • Enfant Terrible

    ★★★★

  • Enola Holmes

    ★★★★

  • Ordinary Creatures

    ★★★★

  • I Care a Lot

    ★★★★½

  • The Truth About La Dolce Vita

    ★★★★

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★½

  • Bill & Ted Face the Music

    ★★★½

  • Tenet

    ★★★

  • Project Power

    ★★★★

  • Greenland

    ★★★

  • Faking Bullshit

    ★★★

  • Unhinged

    ★★★

  • Wim Wenders, Desperado

    ★★★★

  • Helmut Newton: The Bad and the Beautiful

    ★★★★

  • Irresistible

    ★★★★

  • Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

    ★★½

  • The King of Staten Island

    ★★★½

  • Capone

    ★★★

  • Sputnik

    ★★★½

  • The Secret: Dare to Dream

    ★★½

  • The Hunt

    ★★★

  • The Kangaroo Chronicles

    ★★★★

  • Berlin Alexanderplatz

    ★★★★½

  • The Invisible Man

    ★★★½

  • Undine

    ★★★★½

  • Schlingensief – A Voice That Shook the Silence

    ★★★★

  • Wagenknecht

    ★★★★

  • Onward

    ★★★★

  • Isi & Ossi

    ★★★★

  • Horse Girl

    ★★★★

  • Palm Springs

    ★★★★½

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★½

  • Kajillionaire

    ★★★★

  • Uncle Frank

    ★★★★

  • Irgendwann ist auch mal gut

    ★★★½

  • The Mole Agent

    ★★★★

  • When Hitler Stole Pink Rabbit

    ★★★★½

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★★★★

  • Das Pfefferminz-Experiment

    ★★★½

  • Bombshell

    ★★★½

  • Little Women

    ★★★★½

  • Huguette

    ★★★

  • The Gentlemen

    ★★★★

  • 1917

    ★★★★★

  • Spirits in the Forest

    ★★★★

  • Free Country

    ★★★★

  • Alkohol

    ★★★★½

  • The Good Liar

    ★★★★

  • Der letzte Bulle

    ★★★★

  • Doctor Sleep

    ★★★★

  • Terminator: Dark Fate

    ★★★

  • Baumbacher Syndrome

    ★★★★

  • Tatort: Angriff auf Wache 08

    ★★★★