Michael has logged 203 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Louis van Beethoven

Louis van Beethoven

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
So viel Zeit

So viel Zeit

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Midnight Sky

The Midnight Sky

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Mank

Mank

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Erkan & Stefan 2

Erkan & Stefan 2

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Head Burst

Head Burst

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Sorcerer

Sorcerer

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Little Joe

Little Joe

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Philomena

Philomena

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Bill & Ted Face the Music

Bill & Ted Face the Music

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Ökozid

Ökozid

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Gentlemen

The Gentlemen

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Deerskin

Deerskin

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Hunt

The Hunt

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Our Brand Is Crisis

Our Brand Is Crisis

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Limbus

Limbus

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Free Country

Free Country

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Harpoon

Harpoon

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Helmut Newton: The Bad and the Beautiful

Helmut Newton: The Bad and the Beautiful

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Der letzte Bulle

Der letzte Bulle

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Ordinary Creatures

Ordinary Creatures

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Silent Revolution

The Silent Revolution

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Trixxer

The Trixxer

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Armageddon

Armageddon

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Benny's Video

Benny's Video

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
David Lynch: The Art Life

David Lynch: The Art Life

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
It Must Be Heaven

It Must Be Heaven

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Wildlife

Wildlife

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Different Kinds of Rain

Different Kinds of Rain

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Sound of Insects: Record of a Mummy

The Sound of Insects: Record of a Mummy

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Mülheim Texas – Helge Schneider hier und dort

Mülheim Texas – Helge Schneider hier und dort

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Butter

Butter

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Man's Favorite Sport?

Man's Favorite Sport?

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Final Journey

The Final Journey

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Lomo - The Language of many others

Lomo - The Language of many others

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Wind

The Wind

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Project Power

Project Power

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Gemini Man

Gemini Man

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Onward

Onward

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
We Are Still Here

We Are Still Here

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Tobacconist

The Tobacconist

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry