Nurin has logged 37 entries for films during May 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Twin Murders: The Silence of the White City

Twin Murders: The Silence of the White City

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Argo

Argo

2012
×
Read the review Edit this entry  
30
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★
Edit this entry  
26
Casino

Casino

1995
×
★★½
Edit this entry  
24
Creep

Creep

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Dirt

The Dirt

2019
×
Read the review Edit this entry  
22
Good Time

Good Time

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Reversing Roe

Reversing Roe

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Awakenings

Awakenings

1990
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Unicorn Store

Unicorn Store

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
Edit this entry  
14
Lady Macbeth

Lady Macbeth

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Alias Grace

Alias Grace

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Punishment Park

Punishment Park

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Beasts of No Nation

Beasts of No Nation

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Cuba Libre Story

The Cuba Libre Story

2015
×
★★½
Edit this entry  
09
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
07
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Memento

Memento

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★
Edit this entry  
05
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
Read the review Edit this entry  
04
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
Edit this entry  
03
The Half of It

The Half of It

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry