Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
15
The Cranes Are Flying

The Cranes Are Flying

1957
×
★★★★
Edit this entry  
15
Sidewalls

Sidewalls

2011
×
★★½
Edit this entry  
15
Syndromes and a Century

Syndromes and a Century

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Reminiscences of a Journey to Lithuania

Reminiscences of a Journey to Lithuania

1972
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Unbelievable Truth

The Unbelievable Truth

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Four Adventures of Reinette and Mirabelle

Four Adventures of Reinette and Mirabelle

1987
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Seventh Continent

The Seventh Continent

1989
×
Edit this entry  
12
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Antarctica: A Year on Ice

Antarctica: A Year on Ice

2013
×
★★★★
Edit this entry  
07
Pen Point Percussion

Pen Point Percussion

1951
×
Edit this entry  
07
Pas de Deux

Pas de Deux

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Pauline

Pauline

2010
×
Edit this entry  
05
Dots

Dots

1940
×
Edit this entry  
05
Opening Speech

Opening Speech

1961
×
Edit this entry  
28
Dawson City: Frozen Time

Dawson City: Frozen Time

2016
×
Edit this entry  
25
Evidentiary Bodies

Evidentiary Bodies

2016
×
Edit this entry  
20
Tony Conrad: Completely in the Present

Tony Conrad: Completely in the Present

2016
×
★★★½
Edit this entry  
05
25 Years of Innocence

25 Years of Innocence

2020
×
Read the review Edit this entry  
28
Goodbye, Dragon Inn

Goodbye, Dragon Inn

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Pauline at the Beach

Pauline at the Beach

1983
×
★★★
Edit this entry  
27
Moonlit Winter

Moonlit Winter

2019
×
★★★★
Edit this entry  
26
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Loves of a Blonde

Loves of a Blonde

1965
×
★★★
Edit this entry  
20
After the Storm

After the Storm

2016
×
★★½
Edit this entry  
18
Women on the Verge of a Nervous Breakdown

Women on the Verge of a Nervous Breakdown

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Beuys

Beuys

2017
×
Edit this entry  
11
Mikey and Nicky

Mikey and Nicky

1976
×
★★★½
Edit this entry  
09
Flaming Creatures

Flaming Creatures

1963
×
Edit this entry  
09
Fireworks

Fireworks

1947
×
Edit this entry  
08
Beautiful People

Beautiful People

1988
×
Edit this entry  
06
Guns of the Trees

Guns of the Trees

1961
×
★★★★★
Edit this entry  
06
The Fire Within

The Fire Within

1963
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Dyketactics

Dyketactics

1974
×
Edit this entry  
01
21 x New York

21 x New York

2016
×
★★
Edit this entry  
28
Out-Takes from the Life of a Happy Man

Out-Takes from the Life of a Happy Man

2012
×
★★★★
Edit this entry  
27
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
★★★★★
Edit this entry  
25
In the Mirror of Maya Deren

In the Mirror of Maya Deren

2002
×
Edit this entry  
22
Tropical Malady

Tropical Malady

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Thunder Road

Thunder Road

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Eat Drink Man Woman

Eat Drink Man Woman

1994
×
★★★½
Edit this entry  
15
Home for the Holidays

Home for the Holidays

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Green Ray

The Green Ray

1986
×
★★★★
Edit this entry  
11
Early Abstractions

Early Abstractions

1965
×
Edit this entry  
11
Neighbours

Neighbours

1952
×
★★★★
Edit this entry  
08
It's Okay to Panic

It's Okay to Panic

2020
×
★★★
Edit this entry  
01
Lover Other

Lover Other

2006
×
★★★
Edit this entry  
27
Man with a Movie Camera

Man with a Movie Camera

1929
×
Edit this entry  
16
Ballet Mécanique

Ballet Mécanique

1924
×
Edit this entry