Sort by

Nicolás has logged 66 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Mother

Mother

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★
Edit this entry  
31
Bo Burnham: Make Happy

Bo Burnham: Make Happy

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Love, Death & Robots: All Through the House

Love, Death & Robots: All Through the House

2021
×
★★★★
Edit this entry  
30
Love, Death & Robots: Life Hutch

Love, Death & Robots: Life Hutch

2021
×
★★
Edit this entry  
30
Love, Death & Robots: The Drowned Giant

Love, Death & Robots: The Drowned Giant

2021
×
★★★★
Edit this entry  
29
Dogma

Dogma

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Cutting Edge: The Magic of Movie Editing

The Cutting Edge: The Magic of Movie Editing

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Love, Death & Robots: Pop Squad

Love, Death & Robots: Pop Squad

2021
×
★★★½
Edit this entry  
28
Friends: The Reunion

Friends: The Reunion

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Hugo

Hugo

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Sunshine

Sunshine

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
One Day

One Day

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Heartbreak Kid

The Heartbreak Kid

1972
×
★★★★
Edit this entry  
24
Barb & Star Go to Vista Del Mar

Barb & Star Go to Vista Del Mar

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Years and Years

Years and Years

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
22
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Ishtar

Ishtar

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Falling Leaves

Falling Leaves

1912
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Great Train Robbery

The Great Train Robbery

1903
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Life of an American Fireman

Life of an American Fireman

1903
×
★★★½
Edit this entry  
20
Love, Death & Robots: Lucky 13

Love, Death & Robots: Lucky 13

2019
×
★★
Edit this entry  
20
Love, Death & Robots: Helping Hand

Love, Death & Robots: Helping Hand

2019
×
★★
Edit this entry  
20
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Love, Death & Robots: Ice

Love, Death & Robots: Ice

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Love, Death & Robots: Automated Customer Service

Love, Death & Robots: Automated Customer Service

2021
×
★★½
Edit this entry  
18
Naked

Naked

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Journey to Italy

Journey to Italy

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Woman in the Window

The Woman in the Window

2021
×
★★
Edit this entry  
17
Tinker Tailor Soldier Spy

Tinker Tailor Soldier Spy

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
New York Stories

New York Stories

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Dance of the Forty One

Dance of the Forty One

2020
×
★★★
Edit this entry  
14
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
Still Walking

Still Walking

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Man Who Fell to Earth

The Man Who Fell to Earth

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Wild One

The Wild One

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Shrek

Shrek

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★★½
Edit this entry  
11
Stoker

Stoker

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Cold War

Cold War

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Big Wedding

The Big Wedding

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Mr. & Mrs. Smith

Mr. & Mrs. Smith

2005
×
★★★
Edit this entry  
09
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Mr. Deeds Goes to Town

Mr. Deeds Goes to Town

1936
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Intern

The Intern

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry