2020

lauren lauren’s year in review

Highest rated films

  • Emma.

    ★★★★★

  • Da 5 Bloods

    ★★★★★

  • Never Rarely Sometimes Always

    ★★★★★

  • On the Rocks

    ★★★★½

  • Unpregnant

    ★★★★½

  • Tenet

    ★★★★

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★★

  • The Invisible Man

    ★★★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • Baby Driver

    ★★★★★

  • Gone Girl

    ★★★★★

  • Moonlight

    ★★★★★

  • The Social Network

    ★★★★★

  • The Truman Show

    ★★★★★

  • The Irishman

    ★★★★★

  • Annihilation

    ★★★★★

  • Magnolia

    ★★★★★

  • The Girl with the Dragon Tattoo

    ★★★★★

  • Paddington 2

    ★★★★★

  • First Cow

    ★★★★★

  • A Woman Under the Influence

    ★★★★★

  • Funny Games

    ★★★★★

  • Old Joy

    ★★★★★

  • Closet Monster

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 144 Films watched
  • 12 Average per month
  • 2.8 Average per week

Milestones

First Film

Streetwise

Jan 1

Most Watched

The Social Network

5 times

Uncut Gems

3 times

Creep

twice

Oh, Hello on Broadway

twice

The Irishman

twice

Last Film

Crazy Rich Asians

Dec 27

Genres, Countries & Languages

Drama
87 films
Thriller
42 films
Horror
31 films
Comedy
31 films
Crime
22 films
Romance
14 films
Mystery
13 films
Action
12 films
Fantasy
9 films
Adventure
8 films
USA
121 films
UK
18 films
France
15 films
Canada
11 films
Italy
4 films
Australia
3 films
Germany
3 films
Japan
3 films
Austria
2 films
South Korea
2 films
English
136 films
French
17 films
German
9 films
Italian
6 films
Spanish
6 films
Japanese
4 films
Latin
3 films
Russian
3 films
Hungarian
3 films
Vietnamese
2 films

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 78 Added 370

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

lauren’s most liked review

Salò, or the 120 Days of Sodom

★★★

my parents finally caved and got disney+ so obviously this was the first thing i watched

More reviews

lauren’s most liked list

Highs and Lows

Highest Average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Cats
Average weighted rating:

1.4

Most Popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most Obscure

The Devil’s Passenger
Average weighted rating:

3.1

Films lauren watched in 2020

  • Crazy Rich Asians
  • The Bodyguard
  • Christmas Icetastrophe
  • Paddington 2
  • The Grinch
  • Office Christmas Party
  • The Aviator
  • She Dies Tomorrow
  • Yes, God, Yes
  • The Social Network
  • Mank
  • If Anything Happens I Love You
  • Brick
  • The One I Love
  • His House
  • Creep
  • Looks That Kill
  • First Cow
  • Halloween II
  • Halloween
  • Cecil B. Demented
  • Unpregnant
  • The Devil All the Time
  • Host
  • On the Rocks
  • The Living End
  • It Chapter Two
  • It
  • Tenet
  • The Others
  • Closet Monster
  • Mean Girls
  • Da 5 Bloods
  • Alone
  • Follow Me
  • I'm Thinking of Ending Things
  • Uncut Gems
  • John Wick
  • Barbershop: The Next Cut
  • Heart of a Dog
  • La Pointe-Courte
  • Bad Education
  • Oh, Hello on Broadway
  • Salò, or the 120 Days of Sodom
  • Jen Kirkman: Just Keep Livin'?
  • Where'd You Go, Bernadette
  • Moonlight
  • The Way Back
  • Never Rarely Sometimes Always
  • River of Grass
  • Uncut Gems
  • The Dirties
  • The Truman Show
  • Video Salad
  • A Woman Under the Influence
  • The Turning
  • 12 Angry Men
  • The Chronicles of Narnia: Prince Caspian
  • The Devil’s Passenger
  • The Lovebirds
  • Paranoid Park
  • Pariah
  • The Things You Think I'm Thinking
  • Baby Driver
  • The Social Network
  • George Washington
  • Voice Male
  • Possessor
  • The Lodge
  • The Matrix
  • Watership Down
  • Rebecca
  • To the Stars
  • Diabolique
  • Buffaloed
  • Turn It Around
  • The Social Network
  • A Most Violent Year
  • Honey Boy
  • Ocean's Thirteen
  • Oh, Hello on Broadway
  • Ford v Ferrari
  • Creep
  • Saw III
  • High Flying Bird
  • Scanners
  • The Gentlemen
  • Daddy Longlegs
  • Emma.
  • Steve Jobs
  • Psycho
  • Operation Avalanche
  • The Hunt
  • Big Time Adolescence
  • The Color Wheel
  • The Social Network
  • Porco Rosso
  • The Arm
  • Swallow
  • Night Moves
  • Fantasy Island
  • Funny Games
  • Saw
  • Only Yesterday
  • Lick the Star
  • Near Dark
  • Antichrist
  • The Invisible Man
  • Fry Day
  • Kitty
  • Lira's Forest
  • The Invitation
  • Magnolia
  • Oldboy
  • The Social Network
  • Old Joy
  • High-Rise
  • Gone Girl
  • Nerve
  • Annihilation
  • Wild at Heart
  • Parasite
  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)
  • Ad Astra
  • The Last Temptation of Christ
  • Roman J. Israel, Esq.
  • Miss Americana
  • Aladdin
  • The Irishman
  • Cats
  • Elephant
  • The Irishman
  • Diary of a Pregnant Woman
  • Uncle Yanco
  • Kill Bill: Vol. 1
  • The Beach Bum
  • The Girl with the Dragon Tattoo
  • 1917
  • Uncut Gems
  • The Stanford Prison Experiment
  • Picnic at Hanging Rock
  • Doctor Sleep
  • Funny Games
  • Streetwise

World Map

Highly rated films lauren is yet to see

  • Euphoria: Trouble Don't Last Always
  • Hamilton
  • Minari
  • Black Is King
  • Nomadland
  • Soul
  • Wolfwalkers
  • The Father

Highly rated with lauren’s friends Patron

  • Call Me by Your Name
  • The Social Network
  • Parasite
  • Moonlight
  • Fantastic Mr. Fox
  • The Empire Strikes Back
  • La La Land
  • Mad Max: Fury Road
  • Before Sunrise
  • Before Sunset
  • Paddington 2
  • Gone Girl
  • Portrait of a Lady on Fire
  • Pride & Prejudice
  • The Lord of the Rings: The Return of the King
  • The Handmaiden
  • Inglourious Basterds
  • Back to the Future
  • Spirited Away
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Lady Bird
  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City
  • Zodiac
  • Mamma Mia!
  • Folklore: The Long Pond Studio Sessions
  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
  • Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
  • Little Women
  • The Silence of the Lambs
  • Dog Day Afternoon
  • David Byrne's American Utopia
  • 13th
  • Frances Ha
  • It's a Wonderful Life
  • Do the Right Thing
  • Star Wars
  • The Lord of the Rings: The Two Towers
  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind
  • What We Do in the Shadows
  • Phantom Thread
  • Mamma Mia! Here We Go Again
  • Hamilton
  • Scott Pilgrim vs. the World
  • Ratatouille
  • Chungking Express
  • Booksmart
  • When Harry Met Sally...
  • Suspiria
  • Howl's Moving Castle
  • Kiki's Delivery Service
  • My Neighbor Totoro
  • Scream
  • Hereditary
  • Knives Out
  • Popstar: Never Stop Never Stopping
  • First Cow
  • Normal People
  • The Last Black Man in San Francisco
  • The Truman Show
  • The Florida Project

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more