Jonathan Larsson has logged 331 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Miseducation of Cameron Post

The Miseducation of Cameron Post

2018
×
★★★
Edit this entry  
31
Roman J. Israel, Esq.

Roman J. Israel, Esq.

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Born on the Fourth of July

Born on the Fourth of July

1989
×
★★½
Edit this entry  
28
A Simple Plan

A Simple Plan

1998
×
★★★½
Edit this entry  
27
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★
Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★
Edit this entry  
22
Elf

Elf

2003
×
★★★½
Edit this entry  
17
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Roma

Roma

2018
×
★★★½
Edit this entry  
14
Support the Girls

Support the Girls

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★½
Edit this entry  
05
Body Double

Body Double

1984
×
★★★
Edit this entry  
29
Hidden Figures

Hidden Figures

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Kill List

Kill List

2011
×
★★★½
Edit this entry  
28
Hunger

Hunger

2008
×
★★★
Edit this entry  
26
Widows

Widows

2018
×
★★★½
Edit this entry  
25
Certified Copy

Certified Copy

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★½
Edit this entry  
23
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Public Enemies

Public Enemies

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Land of Mine

Land of Mine

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
18
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Act of Killing

The Act of Killing

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Outlaw King

Outlaw King

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
25th Hour

25th Hour

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Duke of Burgundy

The Duke of Burgundy

2014
×
★★★½
Edit this entry  
11
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Thin Red Line

The Thin Red Line

1998
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Paprika

Paprika

2006
×
★★½
Edit this entry  
31
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Mandy

Mandy

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★½
Edit this entry  
28
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Halloween

Halloween

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
First Man

First Man

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Out of Sight

Out of Sight

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Hanna

Hanna

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Elevator to the Gallows

Elevator to the Gallows

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry