Rucavanné has logged 122 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Batman

Batman

1989
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Man in the Moon

The Man in the Moon

1991
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
20
The Guard

The Guard

2011
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Warriors

The Warriors

1979
×
★★★½
Edit this entry  
10
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Kicking and Screaming

Kicking and Screaming

1995
×
★★★½
Edit this entry  
08
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★★½
Edit this entry  
07
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★½
Edit this entry  
04
Fighting with My Family

Fighting with My Family

2019
×
★★★½
Edit this entry  
03
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★★
Edit this entry  
01
Freedom Writers

Freedom Writers

2007
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★½
Edit this entry  
28
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Take Shelter

Take Shelter

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★½
Edit this entry  
16
Withnail & I

Withnail & I

1987
×
★★★½
Edit this entry  
13
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Luce

Luce

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Greener Grass

Greener Grass

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Re-Animator

Re-Animator

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Death of Dick Long

The Death of Dick Long

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Joker

Joker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Art of Self-Defense

The Art of Self-Defense

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Bliss

Bliss

2019
×
★★½
Edit this entry  
26
Audition

Audition

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Loves of a Blonde

Loves of a Blonde

1965
×
★★★½
Edit this entry  
13
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★
Edit this entry  
12
New Rose Hotel

New Rose Hotel

1998
×
★★★★
Edit this entry  
07
Parasite

Parasite

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★½
Edit this entry  
30
Jacob's Ladder

Jacob's Ladder

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
30
The Master

The Master

2012
×
★★★½
Edit this entry  
29
Open Your Eyes

Open Your Eyes

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★½
Edit this entry  
21
Winter's Bone

Winter's Bone

2010
×
★★★½
Edit this entry  
18
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Amy

Amy

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★
Edit this entry  
04
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry