Owen has logged 271 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Age of Innocence

The Age of Innocence

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Rain Man

Rain Man

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Ruthless People

Ruthless People

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Watership Down

Watership Down

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Death to 2020

Death to 2020

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Small Axe

Small Axe

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Education

Education

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Alex Wheatle

Alex Wheatle

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Sylvie's Love

Sylvie's Love

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Secret Life of Plants

The Secret Life of Plants

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Godfather: Part III

The Godfather: Part III

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
2010

2010

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Green Mile

The Green Mile

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Bringing Out the Dead

Bringing Out the Dead

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Leaving Las Vegas

Leaving Las Vegas

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Marshall

Marshall

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Silence

Silence

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Alice Doesn't Live Here Anymore

Alice Doesn't Live Here Anymore

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Don Jon

Don Jon

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Premium Rush

Premium Rush

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Candyman

Candyman

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Animatrix

The Animatrix

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
King Kong

King Kong

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry