Owen has logged 58 entries for films during June 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Miss Juneteenth

Miss Juneteenth

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
mid90s

mid90s

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
High Life

High Life

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Little Woods

Little Woods

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Upgrade

Upgrade

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Ex Machina

Ex Machina

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Brazil

Brazil

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
...And Justice for All

...And Justice for All

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Logan

Logan

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Gift

The Gift

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Locke

Locke

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Looper

Looper

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Master

The Master

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Hugo

Hugo

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Contagion

Contagion

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
9

9

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
9

9

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Funny People

Funny People

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Reign Over Me

Reign Over Me

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
8:46

8:46

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Da 5 Bloods

Da 5 Bloods

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Brick

Brick

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Coffee and Cigarettes

Coffee and Cigarettes

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Score

The Score

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Enemy of the State

Enemy of the State

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Sitting in Limbo

Sitting in Limbo

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Following

Following

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry