Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Grizzly Man

Grizzly Man

2005
×
Edit this entry  
28
Icarus

Icarus

2017
×
Edit this entry  
26
Bad Trip

Bad Trip

2021
×
Edit this entry  
25
Lady Snowblood

Lady Snowblood

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Bad Education

Bad Education

2019
×
Edit this entry  
22
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
Edit this entry  
21
Hamilton

Hamilton

2020
×
Edit this entry  
20
Top Secret!

Top Secret!

1984
×
Edit this entry  
13
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Edit this entry  
07
Three Identical Strangers

Three Identical Strangers

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Sam Jay: 3 in the Morning

Sam Jay: 3 in the Morning

2020
×
Read the review Edit this entry  
02
Scanners

Scanners

1981
×
Read the review Edit this entry  
01
Interstella 5555: The 5tory of the 5ecret 5tar 5ystem

Interstella 5555: The 5tory of the 5ecret 5tar 5ystem

2003
×
Edit this entry  
01
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Brood

The Brood

1979
×
Read the review Edit this entry  
27
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★
Edit this entry  
24
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Kentucky Fried Movie

The Kentucky Fried Movie

1977
×
Read the review Edit this entry  
23
Shivers

Shivers

1975
×
Edit this entry  
21
Prisoners

Prisoners

2013
×
Edit this entry  
20
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Minari

Minari

2020
×
Edit this entry  
18
Blade II

Blade II

2002
×
Read the review Edit this entry  
17
An American in Paris

An American in Paris

1951
×
Edit this entry  
15
Up in Smoke

Up in Smoke

1978
×
Edit this entry  
14
Crouching Tiger, Hidden Dragon

Crouching Tiger, Hidden Dragon

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Slumber Party Massacre

The Slumber Party Massacre

1982
×
Read the review Edit this entry  
13
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★
Edit this entry  
12
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
Edit this entry  
11
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★★
Edit this entry  
10
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
Edit this entry  
09
High Fidelity

High Fidelity

2000
×
Read the review Edit this entry  
08
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Edit this entry  
04
2 Fast 2 Furious

2 Fast 2 Furious

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Ghost Dog: The Way of the Samurai

Ghost Dog: The Way of the Samurai

1999
×
Read the review Edit this entry  
04
Purple Noon

Purple Noon

1960
×
Edit this entry  
03
Opening Night

Opening Night

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Monterey Pop

Monterey Pop

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
Read the review Edit this entry  
30
Captain America: The First Avenger

Captain America: The First Avenger

2011
×
Edit this entry  
28
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Brazil

Brazil

1985
×
Edit this entry  
27
The American Friend

The American Friend

1977
×
Edit this entry  
25
The Thing

The Thing

1982
×
Read the review Edit this entry  
25
Tie Me Up! Tie Me Down!

Tie Me Up! Tie Me Down!

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
This Is Spinal Tap

This Is Spinal Tap

1984
×
★★★
Edit this entry  
23
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★½
Edit this entry