2021

Oliver Oliver’s year to date

Highest rated films

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★½

  • Monterey Pop

    ★★★★★

  • Princess Mononoke

    ★★★★½

  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

    ★★★★½

  • Memories of Murder

    ★★★★½

  • Fallen Angels

    ★★★★½

  • The French Connection

    ★★★★½

  • Sorcerer

    ★★★★½

  • The Irishman

    ★★★★

  • Lost in Translation

    ★★★★

  • Snowpiercer

    ★★★★

  • Sound of Metal

    ★★★★

  • Nomadland

    ★★★★

  • The Exorcist

    ★★★★

  • Paterson

    ★★★★

  • Castle in the Sky

    ★★★★

  • Badlands

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 64 Films watched
  • 16 Average per month
  • 4 Average per week

Milestones

First Film

Sorcerer

Jan 1

Last Film

Rango

Apr 14

Genres, countries & languages

Drama
32 films
Comedy
19 films
Crime
14 films
Thriller
13 films
Action
11 films
Horror
10 films
Romance
9 films
Sci Fi
8 films
Adventure
8 films
Music
7 films
USA
43 films
Japan
7 films
France
7 films
UK
7 films
Germany
4 films
Canada
4 films
South Korea
3 films
Italy
2 films
Hong Kong
2 films
China
2 films
English
58 films
French
12 films
Japanese
9 films
Spanish
9 films
German
7 films
Korean
4 films
Cantonese
2 films
Chinese
2 films
Italian
2 films
Latin
2 films

Breakdown

2021 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 51 Added 266

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Oliver’s most liked review

Paterson

★★★★

Slow and smooth, had a really calming effect on me, even though nothing big happened it always had just enough to hold my interest and it was fascinating to see the little ways that he breaks into and out of routine, I loved the scenes of him listening in to conversations…

More reviews

Highs and lows

Highest Average

Seven Samurai
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

2 Fast 2 Furious
Average weighted rating:

2.7

Most Popular

The Irishman
Average weighted rating:

3.9

Most Obscure

Sam Jay: 3 in the Morning
Average weighted rating:

3.3

Films Oliver watched in 2021

  • Rango
  • Grizzly Man
  • Icarus
  • Bad Trip
  • Lady Snowblood
  • Bad Education
  • The Evil Dead
  • Hamilton
  • Top Secret!
  • The Irishman
  • Three Identical Strangers
  • Sam Jay: 3 in the Morning
  • Scanners
  • Interstella 5555: The 5tory of the 5ecret 5tar 5ystem
  • Bacurau
  • The Brood
  • Suspiria
  • On the Rocks
  • Judas and the Black Messiah
  • The Kentucky Fried Movie
  • Shivers
  • Prisoners
  • Nomadland
  • Minari
  • Blade II
  • An American in Paris
  • Up in Smoke
  • Crouching Tiger, Hidden Dragon
  • The Slumber Party Massacre
  • Lost in Translation
  • Seven Samurai
  • Castle in the Sky
  • Dazed and Confused
  • High Fidelity
  • Sound of Metal
  • 2 Fast 2 Furious
  • Ghost Dog: The Way of the Samurai
  • Purple Noon
  • Opening Night
  • Monterey Pop
  • Kajillionaire
  • Captain America: The First Avenger
  • Fallen Angels
  • Brazil
  • The American Friend
  • The Thing
  • Tie Me Up! Tie Me Down!
  • This Is Spinal Tap
  • The Exorcist
  • Memories of Murder
  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb
  • Paterson
  • Princess Mononoke
  • The Hit
  • The Thin Red Line
  • Snowpiercer
  • Le Bonheur
  • Hunt for the Wilderpeople
  • The Big Lebowski
  • The French Connection
  • The Host
  • Chinatown
  • Badlands
  • Sorcerer

World map

Highly rated films Oliver is yet to see

  • Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob
  • Mass
  • Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time
  • CODA
  • Petite Maman
  • On the Count of Three
  • Raya and the Last Dragon
  • Pleasure

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more