Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Maleficent

Maleficent

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
King Richard

King Richard

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Lost World: Jurassic Park

The Lost World: Jurassic Park

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Silence

Silence

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Gemini Man

Gemini Man

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Logan

Logan

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Good Burger

Good Burger

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Prisoners of the Ghostland

Prisoners of the Ghostland

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Titane

Titane

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Spectre

Spectre

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Ocean's Thirteen

Ocean's Thirteen

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Ocean's Twelve

Ocean's Twelve

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
No Sudden Move

No Sudden Move

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Mr. Arkadin

Mr. Arkadin

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Twelve Monkeys

Twelve Monkeys

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Symbiopsychotaxiplasm: Take One

Symbiopsychotaxiplasm: Take One

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Black Girl

Black Girl

1966
×
★★★
Edit this entry  
26
Contact

Contact

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Wait Until Dark

Wait Until Dark

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Quantum of Solace

Quantum of Solace

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Gillymuck

The Gillymuck

2018
×
Read the review Edit this entry  
20
The X Files

The X Files

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
A Boy Named Charlie Brown

A Boy Named Charlie Brown

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Scanners

Scanners

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Cherry

Cherry

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Stoker

Stoker

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry