Puffin has logged 323 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
13
Thin Watermelon

Thin Watermelon

×
★½
Edit this entry  
13
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Capybara Walking

Capybara Walking

1887
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Intimidation

Intimidation

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Panic in the Streets

Panic in the Streets

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Crooked Way

The Crooked Way

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Blood and Black Lace

Blood and Black Lace

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Louis Armstrong: Live in '59

Louis Armstrong: Live in '59

2006
×
★★★★
Edit this entry  
24
Endless Night

Endless Night

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Space Is the Place

Space Is the Place

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
A Tale of Two Sisters

A Tale of Two Sisters

2003
×
★★★½
Edit this entry  
15
House

House

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Emotion

Emotion

1966
×
★★★½
Edit this entry  
09
Climax

Climax

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Long Gray Line

The Long Gray Line

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Film Socialisme

Film Socialisme

2010
×
★★★★
Edit this entry  
07
Liar

Liar

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
A Common Crime

A Common Crime

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Theatre of Blood

Theatre of Blood

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Loves of a Blonde

Loves of a Blonde

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★★½
Edit this entry  
30
Wake in Fright

Wake in Fright

1971
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The Wagoner

The Wagoner

1963
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Far Country

The Far Country

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Husbands and Wives

Husbands and Wives

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Bridges-Go-Round

Bridges-Go-Round

1958
×
★★★★★
Edit this entry  
18
A Story Well Spun

A Story Well Spun

1906
×
★★★½
Edit this entry  
18
Free Radicals

Free Radicals

1958
×
★★★★
Edit this entry  
18
Calamity Who?

Calamity Who?

2015
×
★★½
Edit this entry  
18
The Arrival

The Arrival

1999
×
★★★½
Edit this entry  
18
Motion Picture ('La sortie des ouvriers de l'usine Lumière à Lyon')

Motion Picture ('La sortie des ouvriers de l'usine Lumière à Lyon')

1984
×
★★★½
Edit this entry  
18
Harvest

Harvest

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Magnificent Ambersons

The Magnificent Ambersons

1942
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Kudzu

Kudzu

1977
×
★★★
Edit this entry  
18
Duvidha

Duvidha

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Donovan's Reef

Donovan's Reef

1963
×
★★★★
Edit this entry  
12
Vengeance Is Mine, All Others Pay Cash

Vengeance Is Mine, All Others Pay Cash

2021
×
★★★½
Edit this entry  
12
Easy Rider

Easy Rider

1969
×
★★★★
Edit this entry  
11
Come From Away

Come From Away

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Cityscape

Cityscape

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Silent Light

Silent Light

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Khrustalyov, My Car!

Khrustalyov, My Car!

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Chal Mera Putt 2

Chal Mera Putt 2

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Artemide's Knee

Artemide's Knee

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Bob Dylan Hates Me

Bob Dylan Hates Me

2016
×
★★½
Edit this entry  
30
Liberty and Homeland

Liberty and Homeland

2002
×
★★★★
Edit this entry  
26
Sailor Beware

Sailor Beware

1952
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry