Julian has logged 53 entries for films during July 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Share

Share

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
A Judgement in Stone

A Judgement in Stone

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Blue Jasmine

Blue Jasmine

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Larisa

Larisa

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Certified Copy

Certified Copy

2010
×
★★★½
Edit this entry  
26
Mojave

Mojave

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
26
Queen of Earth

Queen of Earth

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Hail Satan?

Hail Satan?

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Hope

Hope

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Mother and Son

Mother and Son

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Permanent Green Light

Permanent Green Light

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
La Orca

La Orca

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
They Shoot Horses, Don't They?

They Shoot Horses, Don't They?

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Lean on Pete

Lean on Pete

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Santa Sangre

Santa Sangre

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Garden of Words

The Garden of Words

2013
×
Read the review Edit this entry  
17
Obvious Child

Obvious Child

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Clean, Shaven

Clean, Shaven

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Celluloid Closet

The Celluloid Closet

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
[REC]

[REC]

2007
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Tropico

Tropico

2013
×
★★★★
Edit this entry  
16
Clouds of Sils Maria

Clouds of Sils Maria

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Johnny Got His Gun

Johnny Got His Gun

1971
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Devils

The Devils

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Three Colors: Red

Three Colors: Red

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Locke

Locke

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Devil's Rejects

The Devil's Rejects

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Certain Women

Certain Women

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Mother

Mother

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Fences

Fences

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Brood

The Brood

1979
×
★★★½
Edit this entry  
10
Benny's Video

Benny's Video

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Alita: Battle Angel

Alita: Battle Angel

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
09
Black Narcissus

Black Narcissus

1947
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
The Incredible Shrinking Man

The Incredible Shrinking Man

1957
×
★★★
Edit this entry  
08
Images

Images

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Panic in Needle Park

The Panic in Needle Park

1971
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Network

Network

1976
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Miracle Worker

The Miracle Worker

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Piano

The Piano

1993
×
★★★
Edit this entry  
03
All About Eve

All About Eve

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★
Edit this entry  
02
Anima

Anima

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Terms of Endearment

Terms of Endearment

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry