• Dementia

    ★★★½

  • Killer's Kiss

    ★★★

  • Pather Panchali

    ★★★★

  • All That Heaven Allows

    ★★★★½

  • The Night of the Hunter

    ★★★★★

  • Lady and the Tramp

    ★★★

  • La Pointe-Courte

    ★★

  • Ordet

    ★★★★★

  • No Exit

    ★★★★

  • Journey to Italy

    ★★

  • Rear Window

    ★★★½

  • La Strada

    ★★★★½

  • On the Waterfront

    ★★★★

  • Creature from the Black Lagoon

    ★★½

  • Statues Also Die

  • Glen or Glenda

    ★★★½

  • Fear and Desire

    ★★

  • White Mane

    ★★

  • The Hitch-Hiker

    ★★★★

  • Peter Pan

    ★★★

  • Ikiru

    ★★★★

  • Singin' in the Rain

    ★★★★★

  • A Portrait of Ga

  • Alice in Wonderland

    ★★★½

  • Panta Rhei

  • All About Eve

    ★★★★

  • Rashomon

    ★★★★

  • Sunset Boulevard

    ★★★★

  • Caged

    ★★★

  • Cinderella

    ★★½

  • Song of Love

    ★★★★★

  • Puce Moment

    ★★★★★

  • Bicycle Thieves

    ★★★½

  • Rope

    ★★★★½

  • The Red Shoes

    ★★★★★

  • Fireworks

    ★★★★★

  • Fragment of Seeking

    ★★★★

  • Mickey and the Beanstalk

  • Black Narcissus

    ★★

  • Beauty and the Beast

    ★★★½

  • Brief Encounter

    ★★★★½

  • The Three Caballeros

  • Witch's Cradle

    ★★★★

  • At Land

    ★★★★½

  • Day of Wrath

    ★★★★½

  • Meshes of the Afternoon

    ★★★★★

  • Bambi

  • Casablanca

    ★★★★★

  • Dumbo

    ★★

  • Citizen Kane

    ★★★★

  • Fantasia

    ½

  • Pinocchio

  • Brave Little Tailor

  • Snow White and the Seven Dwarfs

    ★★★½

  • Make Way for Tomorrow

    ★★★★½

  • Modern Times

  • It Happened One Night

    ★★★★

  • Queen Christina

    ★★★½

  • Snow-White

  • Three Little Pigs

  • Zero for Conduct

    ★★★

  • Vampyr

    ★★★★

  • Freaks

    ★★★★½

  • Frankenstein

    ★★★½

  • Limite

    ★★★★½

  • M

    ★★★★

  • Borderline

    ★★★★

  • Earth

    ★★★★½

  • The Blood of a Poet

    ★★½

  • A Cottage on Dartmoor

    ★★★★

  • The Skeleton Dance

  • Un Chien Andalou

    ★★★★★