Odysseas has logged 30 entries for films during September 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Adventure of Sherlock Holmes' Smarter Brother

The Adventure of Sherlock Holmes' Smarter Brother

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Willy Wonka & the Chocolate Factory

Willy Wonka & the Chocolate Factory

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Belladonna of Sadness

Belladonna of Sadness

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Film

Film

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Swallows of Kabul

The Swallows of Kabul

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Kummatty

Kummatty

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Long Day Closes

The Long Day Closes

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Ryan's Daughter

Ryan's Daughter

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Us and Them

Us and Them

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Sorcerer

Sorcerer

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Young Frankenstein

Young Frankenstein

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Bride of Frankenstein

The Bride of Frankenstein

1935
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Twelve Chairs

The Twelve Chairs

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Producers

The Producers

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Crumb

Crumb

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Other Side of the Wind

The Other Side of the Wind

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Blazing Saddles

Blazing Saddles

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Laura

Laura

1944
×
★★★★
Edit this entry  
07
An Owl Is an Owl Is an Owl

An Owl Is an Owl Is an Owl

1990
×
Edit this entry  
06
The Man Who Sleeps

The Man Who Sleeps

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
Read the review Edit this entry  
05
Ritual

Ritual

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
History of the World: Part I

History of the World: Part I

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Barefoot Gen

Barefoot Gen

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Astronauts

The Astronauts

1959
×
★★★★
Edit this entry  
03
You Speak of Prague: The Second Trial of Artur London

You Speak of Prague: The Second Trial of Artur London

1971
×
★★★
Edit this entry  
03
The Look of Silence

The Look of Silence

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Along the Coast

Along the Coast

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry