Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
12
The World to Come

The World to Come

2020
×
Read the review Edit this entry  
10
Falling

Falling

2020
×
Read the review Edit this entry  
06
Gunda

Gunda

2020
×
Read the review Edit this entry  
04
Cruella

Cruella

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★
Edit this entry  
27
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Alexander the Great

Alexander the Great

1980
×
Read the review Edit this entry  
12
The Gaze

The Gaze

2021
×
Edit this entry  
12
Yesterday

Yesterday

2019
×
★★
Edit this entry  
10
Nobody

Nobody

2021
×
Read the review Edit this entry  
08
Manta Ray

Manta Ray

2018
×
Edit this entry  
08
Reds

Reds

1981
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Disciple

The Disciple

2020
×
Read the review Edit this entry  
06
The Hunt

The Hunt

2020
×
Edit this entry  
02
The Assistant

The Assistant

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Aferim!

Aferim!

2015
×
Edit this entry  
01
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Tampopo

Tampopo

1985
×
Edit this entry  
29
Things Heard & Seen

Things Heard & Seen

2021
×
Read the review Edit this entry  
28
On Broadway

On Broadway

2019
×
Edit this entry  
28
The Street

The Street

2019
×
Edit this entry  
28
Uprooted: The Journey of Jazz Dance

Uprooted: The Journey of Jazz Dance

2020
×
Edit this entry  
24
Stowaway

Stowaway

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Matthias & Maxime

Matthias & Maxime

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Adoption

Adoption

1975
×
Read the review Edit this entry  
20
Barb and Star Go to Vista Del Mar

Barb and Star Go to Vista Del Mar

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Beyond the Bolex

Beyond the Bolex

2018
×
Edit this entry  
18
Sundays and Cybele

Sundays and Cybele

1962
×
Edit this entry  
18
Synchronic

Synchronic

2019
×
Read the review Edit this entry  
17
Z

Z

1969
×
Edit this entry  
16
8½

1963
×
Edit this entry  
15
Who's Afraid of Virginia Woolf?

Who's Afraid of Virginia Woolf?

1966
×
Read the review Edit this entry  
14
Two Distant Strangers

Two Distant Strangers

2020
×
Edit this entry  
14
The Father

The Father

2020
×
Edit this entry  
11
Don’t Cry, Pretty Girls!

Don’t Cry, Pretty Girls!

1970
×
Read the review Edit this entry  
10
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Love at Second Sight

Love at Second Sight

1999
×
Edit this entry  
08
Peeping Tom

Peeping Tom

1960
×
Edit this entry  
08
Berenshtein

Berenshtein

×
Edit this entry  
05
Remember

Remember

2015
×
½
Edit this entry  
04
Alice Júnior

Alice Júnior

2019
×
Edit this entry  
03
The Translators

The Translators

2019
×
Edit this entry  
03
Malmkrog

Malmkrog

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Binding Sentiments

Binding Sentiments

1969
×
Read the review Edit this entry  
02
Arizona Dream

Arizona Dream

1993
×
Read the review Edit this entry  
31
Lingua Franca

Lingua Franca

2019
×
Edit this entry  
29
The Girl

The Girl

1968
×
Read prior review Edit this entry  
29
The Day Sports Stood Still

The Day Sports Stood Still

2021
×
Read prior review Edit this entry  
23
Mr. Smith Goes to Washington

Mr. Smith Goes to Washington

1939
×
Edit this entry  
21
The White Tiger

The White Tiger

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry