Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
04
Hans Zimmer: Live in Prague

Hans Zimmer: Live in Prague

2017
×
Edit this entry  
30
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Edit this entry  
18
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★
Edit this entry  
18
Deadpool 2

Deadpool 2

2018
×
★★★
Edit this entry  
15
Incendies

Incendies

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
12
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Bronson

Bronson

2008
×
★★★★
Edit this entry  
08
Silence

Silence

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
08
My Left Foot: The Story of Christy Brown

My Left Foot: The Story of Christy Brown

1989
×
★★★★
Edit this entry  
28
My Left Foot: The Story of Christy Brown

My Left Foot: The Story of Christy Brown

1989
×
★★★★
Edit this entry  
20
Arlington Road

Arlington Road

1999
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Meaning of Life

The Meaning of Life

1983
×
★★★
Edit this entry  
03
Between Two Ferns: The Movie

Between Two Ferns: The Movie

2019
×
★★½
Edit this entry  
31
The Look of Silence

The Look of Silence

2014
×
Edit this entry  
29
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Workers Leaving the Lumière Factory

Workers Leaving the Lumière Factory

1895
×
Edit this entry  
27
100 Degrees Below Zero

100 Degrees Below Zero

2013
×
½
Edit this entry  
24
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Monsters, Inc.

Monsters, Inc.

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Land Without Bread

Land Without Bread

1933
×
Edit this entry  
09
Buñuel in the Labyrinth of the Turtles

Buñuel in the Labyrinth of the Turtles

2018
×
★★★★
Edit this entry  
07
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
03
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★
Edit this entry  
02
Room

Room

2015
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Lost City of Z

The Lost City of Z

2016
×
★★★★
Edit this entry  
31
King Arthur

King Arthur

2004
×
★★
Edit this entry  
29
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
27
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
26
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
22
The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

1988
×
★★★
Edit this entry  
21
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Twilight

Twilight

2008
×
Edit this entry  
20
The Fountain

The Fountain

2006
×
★★★★
Edit this entry  
20
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

1986
×
★★★½
Edit this entry  
16
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
15
3:10 to Yuma

3:10 to Yuma

2007
×
★★★★
Edit this entry  
07
Watchmen

Watchmen

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★
Edit this entry  
05
Twelve Monkeys

Twelve Monkeys

1995
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★½
Edit this entry  
29
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★★
Edit this entry  
19
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★
Edit this entry