Pippin has logged 92 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Big Fish

Big Fish

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Hans Christian Andersen

Hans Christian Andersen

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Mary Queen of Scots

Mary Queen of Scots

2018
×
Read the review Edit this entry  
06
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Revengers Tragedy

Revengers Tragedy

2002
×
Read the review Edit this entry  
29
Breakfast at Tiffany's

Breakfast at Tiffany's

1961
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Star Trek: The Motion Picture

Star Trek: The Motion Picture

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Romy and Michele's High School Reunion

Romy and Michele's High School Reunion

1997
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Girls in Uniform

Girls in Uniform

1958
×
★★★½
Edit this entry  
19
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Little Women

Little Women

1933
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Flashdance

Flashdance

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Pineapple Express

Pineapple Express

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Designing Woman

Designing Woman

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
Read the review Edit this entry  
01
The Letter

The Letter

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Insomnia

Insomnia

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Dancing Lady

Dancing Lady

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Postman Always Rings Twice

The Postman Always Rings Twice

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Inside Daisy Clover

Inside Daisy Clover

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Secret Obsession

Secret Obsession

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
As Good as It Gets

As Good as It Gets

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Swordfish

Swordfish

2001
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Bonnie and Clyde

Bonnie and Clyde

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Little Women

Little Women

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Primer

Primer

2004
×
Read the review Edit this entry  
11
Dark Phoenix

Dark Phoenix

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Mr. Majestyk

Mr. Majestyk

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Woman of the Year

Woman of the Year

1942
×
Read the review Edit this entry  
04
The Children's Hour

The Children's Hour

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Paris When It Sizzles

Paris When It Sizzles

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Godzilla: King of the Monsters

Godzilla: King of the Monsters

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Godzilla: King of the Monsters

Godzilla: King of the Monsters

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Invasion of Astro-Monster

Invasion of Astro-Monster

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Ghidorah, the Three-Headed Monster

Ghidorah, the Three-Headed Monster

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Kid Brother

The Kid Brother

1927
×
★★★★
Edit this entry  
17
Scarface

Scarface

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Pillow Talk

Pillow Talk

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Sadie McKee

Sadie McKee

1934
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Suspiria

Suspiria

2018
×
Read the review Edit this entry