Pippin has logged 46 entries for films during January 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Defiant Ones

The Defiant Ones

1958
×
★★★½
Edit this entry  
31
12 Angry Men

12 Angry Men

1997
×
★★★½
Edit this entry  
31
The Candidate

The Candidate

1972
×
★★★
Edit this entry  
30
Yentl

Yentl

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Mad Love

Mad Love

1935
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Cobweb

The Cobweb

1955
×
★★
Edit this entry  
28
Rocco and His Brothers

Rocco and His Brothers

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Le Cercle Rouge

Le Cercle Rouge

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Mr. Klein

Mr. Klein

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Mirror Has Two Faces

The Mirror Has Two Faces

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Le chien

Le chien

1962
×
Edit this entry  
25
The Couch

The Couch

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Edge of Love

The Edge of Love

2008
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Pressure Point

Pressure Point

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Prince of Tides

The Prince of Tides

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Local Hero

Local Hero

1983
×
★★★
Edit this entry  
18
The Bachelor and the Bobby-Soxer

The Bachelor and the Bobby-Soxer

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Decameron Nights

Decameron Nights

1953
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
The Blob

The Blob

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Taking of Pelham 1 2 3

The Taking of Pelham 1 2 3

2009
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Bad News Bears

The Bad News Bears

1976
×
★★★
Edit this entry  
14
The Swan

The Swan

1956
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Animal House

Animal House

1978
×
Read the review Edit this entry  
12
She Done Him Wrong

She Done Him Wrong

1933
×
★★
Edit this entry  
12
Nobody's Fool

Nobody's Fool

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Yellow Rolls-Royce

The Yellow Rolls-Royce

1964
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
The Widow Couderc

The Widow Couderc

1971
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Indiscreet

Indiscreet

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Stolen Jools

The Stolen Jools

1931
×
Edit this entry  
09
High Noon

High Noon

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Mr. Blandings Builds His Dream House

Mr. Blandings Builds His Dream House

1948
×
★★★½
Edit this entry  
08
Teenagers from Outer Space

Teenagers from Outer Space

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
La Cérémonie

La Cérémonie

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Official Secrets

Official Secrets

2019
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Leech Woman

The Leech Woman

1960
×
★★★
Edit this entry  
07
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
Edit this entry  
06
Deadly Prey

Deadly Prey

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Stranger from Venus

Stranger from Venus

1954
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Neighbours

Neighbours

1952
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Incredible Shrinking Man

The Incredible Shrinking Man

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Killers from Space

Killers from Space

1954
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Something's Got to Give

Something's Got to Give

1962
×
Read the review Edit this entry  
03
Blithe Spirit

Blithe Spirit

1945
×
★½
Edit this entry  
02
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
My Favorite Wife

My Favorite Wife

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry