• The Train Robbers

    ★★★

  • The Aristocats

    ★★★★★

  • Hello, Dolly!

    ★★★★★

  • The Secret War of Harry Frigg

  • Fitzwilly

    ★★

  • El Dorado

    ★★★

  • The Swinger

  • The Professionals

    ★★★

  • Modesty Blaise

    ★★

  • The Queens

    ★★

  • Walk Don't Run

    ★★★★★

  • A Very Special Favor

    ★★

  • The Great Race

    ★★★★★

  • Strange Bedfellows

    ★★

  • Father Goose

    ★★★★

  • Kitten with a Whip

    ★★★

  • Bullet for a Badman

    ★★★

  • Good Neighbor Sam

    ★★★

  • The Quick Gun

    ★★★

  • Seduced and Abandoned

    ★★★★

  • Charade

    ★★★★

  • Sunday in New York

    ★★★★

  • Under the Yum-Yum Tree

    ★★

  • Donovan's Reef

    ★★★★

  • Irma la Douce

    ★★★★

  • The Nutty Professor

  • If a Man Answers

    ★★★

  • Breakfast at Tiffany's

    ★★★★★

  • The Honeymoon Machine

    ★★★

  • The Secret Ways

    ★★★

  • One Hundred and One Dalmatians

    ★★★★

  • The Grass Is Greener

    ★★★★

  • Bells Are Ringing

    ★★★★★

  • Comanche Station

    ★★★★

  • Operation Petticoat

    ★★★

  • A Summer Place

    ★★★

  • Pillow Talk

    ★★★★★

  • The Perfect Furlough

    ★★★

  • Bell, Book and Candle

    ★★★

  • Houseboat

    ★★★★★

  • Cat on a Hot Tin Roof

    ★★★★★

  • Indiscreet

    ★★★★

  • Gigi

    ★★★★

  • The Reluctant Debutante

    ★★

  • My Man Godfrey

    ★★

  • The Pajama Game

    ★★

  • Night Passage

    ★★★

  • The River's Edge

    ★★★★

  • 12 Angry Men

    ★★★★★

  • The Guns of Fort Petticoat

    ★★★★

  • Funny Face

    ★★★

  • Operation Mad Ball

    ★★

  • Full of Life

    ★★★★

  • Friendly Persuasion

    ★★★★

  • The Burning Hills

    ★★★

  • The Solid Gold Cadillac

    ★★★

  • High Society

    ★★★

  • The King and I

    ★★★★

  • The Baby and the Battleship

    ★★

  • Gunslinger

    ★★★

  • The Revolt of Mamie Stover

    ★★

  • Red Sundown

    ★★★

  • Scandal in Sorrento

    ★★★★

  • Josephine and Men

  • Guys and Dolls

    ★★★

  • My Sister Eileen

    ★★★★★

  • To Catch a Thief

    ★★★★★

  • We're No Angels

    ★★★★★

  • The Sign of Venus

    ★★

  • Green Fire

    ★★

  • Destry

    ★★★★

  • Phffft!

    ★★★