Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
15
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★
Edit this entry  
12
The Nun

The Nun

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
11
2 or 3 Things I Know About Her

2 or 3 Things I Know About Her

1967
×
★★★
Edit this entry  
11
Madonna and Child

Madonna and Child

1980
×
Edit this entry  
09
Muriel's Wedding

Muriel's Wedding

1994
×
★★★★
Edit this entry  
09
Masculin Féminin

Masculin Féminin

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Children

Children

1976
×
Edit this entry  
08
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
Read the review Edit this entry  
04
Night Moves

Night Moves

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
One from the Heart

One from the Heart

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Chocolat

Chocolat

1988
×
★★★
Edit this entry  
02
Paris Belongs to Us

Paris Belongs to Us

1961
×
★★★★
Edit this entry  
02
Marriage Italian Style

Marriage Italian Style

1964
×
★★★
Edit this entry  
01
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
★★★★
Edit this entry  
01
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
Read the review Edit this entry  
30
Bay of Angels

Bay of Angels

1963
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Bitter Tears of Petra von Kant

The Bitter Tears of Petra von Kant

1972
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Revolver

Revolver

1973
×
★★★★
Edit this entry  
27
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Human Condition III: A Soldier's Prayer

The Human Condition III: A Soldier's Prayer

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Green Ray

The Green Ray

1986
×
★★★★
Edit this entry  
24
Wrong Turn

Wrong Turn

2003
×
★★
Edit this entry  
24
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Beginning: Making 'Episode I'

The Beginning: Making 'Episode I'

2001
×
Edit this entry  
23
Meek's Cutoff

Meek's Cutoff

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Disorder

Disorder

1986
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Great Ecstasy of Woodcarver Steiner

The Great Ecstasy of Woodcarver Steiner

1974
×
Edit this entry  
20
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Outside In

Outside In

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Deep End

Deep End

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Re-Animator

Re-Animator

1985
×
★★★★
Edit this entry  
17
Ride in the Whirlwind

Ride in the Whirlwind

1966
×
★★★
Edit this entry  
17
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Love & Mercy

Love & Mercy

2014
×
★★★
Edit this entry  
15
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Stagecoach

Stagecoach

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Dead Horizons

Dead Horizons

1951
×
Edit this entry  
13
Lola

Lola

1961
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★
Edit this entry  
10
New Town Utopia

New Town Utopia

2017
×
Read the review Edit this entry  
10
Llamageddon

Llamageddon

2015
×
★★
Edit this entry  
10
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★
Edit this entry  
09
Personal Shopper

Personal Shopper

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
A Colony

A Colony

2018
×
★★
Edit this entry  
07
Thief

Thief

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
For a Few Dollars More

For a Few Dollars More

1965
×
★★★★
Edit this entry