Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Requiem

Requiem

1991
×
Read the review Edit this entry  
26
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Personal History of David Copperfield

The Personal History of David Copperfield

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
7 Days in Hell

7 Days in Hell

2015
×
Read the review Edit this entry  
22
Death at a Funeral

Death at a Funeral

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Old

Old

2021
×
Read the review Edit this entry  
18
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Losing Ground

Losing Ground

1982
×
★★½
Edit this entry  
15
The Giverny Document (Single Channel)

The Giverny Document (Single Channel)

2019
×
Edit this entry  
13
American Animals

American Animals

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Read the review Edit this entry  
12
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Smooth Talk

Smooth Talk

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Fur Coat Club

The Fur Coat Club

1973
×
Edit this entry  
09
Nightwatch

Nightwatch

1994
×
★★★
Edit this entry  
07
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Pompeii

Pompeii

2014
×
Read the review Edit this entry  
05
Eternals

Eternals

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Born in Flames

Born in Flames

1983
×
★★★★
Edit this entry  
01
Daughter Rite

Daughter Rite

1980
×
Edit this entry  
31
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
Edit this entry  
28
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Joyce at 34

Joyce at 34

1972
×
Edit this entry  
27
Betty Tells Her Story

Betty Tells Her Story

1972
×
Edit this entry  
27
The Woman's Film

The Woman's Film

1971
×
Edit this entry  
27
Inside Women Inside

Inside Women Inside

1978
×
Edit this entry  
27
A Street Harassment Film

A Street Harassment Film

1975
×
Edit this entry  
27
Janie's Janie

Janie's Janie

1971
×
Edit this entry  
23
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Butterfly

Butterfly

1967
×
Edit this entry  
20
Water Ritual #1: An Urban Rite of Purification

Water Ritual #1: An Urban Rite of Purification

1979
×
Edit this entry  
20
Vertical Roll

Vertical Roll

1972
×
Edit this entry  
20
The Kitchen

The Kitchen

1975
×
Edit this entry  
20
Dyketactics

Dyketactics

1974
×
Edit this entry  
20
My Name Is Oona

My Name Is Oona

1969
×
Edit this entry  
20
Plumb Line

Plumb Line

1971
×
Edit this entry  
20
Water Sark

Water Sark

1965
×
Edit this entry  
20
Bridges-Go-Round

Bridges-Go-Round

1958
×
Edit this entry  
20
Hurry, Hurry!

Hurry, Hurry!

1957
×
Edit this entry  
20
What Is A Man?

What Is A Man?

1958
×
Edit this entry  
20
Introspection

Introspection

1947
×
Edit this entry  
20
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
Read the review Edit this entry  
20
Tarantella

Tarantella

1940
×
Edit this entry  
20
Go! Go! Go!

Go! Go! Go!

1964
×
Edit this entry